Amazon jeszcze w tym roku rozpocznie dostawy dronami w Lockeford w Kalifornii

Reklama

pon., 06/20/2022 - 20:42 -- MagdalenaL

Firma Amazon zapowiada, że jeszcze w tym roku po raz pierwszy zacznie dostarczać klientom paczki za pomocą dronów, pod warunkiem uzyskania ostatecznej zgody od władz.

Klienci w kalifornijskim mieście Lockeford będą mogli zapisać się na dostawę tysięcy towarów do swoich domów za pomocą dronów — poinformowała firma.

Gigant handlowy od lat obiecuje dostawy za pomocą dronów, ale do tej pory zdarzały się opóźnienia i doniesienia o niepowodzeniach.

Amazon poinformowało jednak, że planuje wprowadzić tę usługę na szerszą skalę po Lockeford.

„Obietnica dostaw za pomocą dronów była wielokrotnie postrzegana jako science fiction” — napisano we wpisie na blogu. „Ale jeszcze w tym roku klienci firmy Amazon mieszkający w Lockeford w Kalifornii będą jednymi z pierwszych, którzy otrzymają dostawy Prime Air”.

„Ich opinie na temat Prime Air pomogą nam stworzyć usługę, która będzie się bezpiecznie rozwijać, aby sprostać potrzebom klientów na całym świecie”.

Amazon poinformowało, że drony zostaną zaprogramowane do dostarczania przesyłek na podwórka klientów w Lockeford, które zamieszkuje około 4000 osób.

Będą one w stanie latać „poza linią wzroku”, co oznacza, że nie muszą być kontrolowane przez obserwatora, a zamiast tego wykorzystują czujniki do unikania innych samolotów, ludzi, zwierząt domowych i przeszkód.

„Celem jest bezpieczne dostarczenie paczek do klientów w czasie krótszym niż godzina” — poinformował jeden z przedstawicieli Amazon.

„W ciągu kilku miesięcy”

W przeszłości firma Amazon była oskarżana o wykorzystywanie obietnicy dostaw za pomocą dronów jako pretekstu do nagłaśniania swojej usługi Prime.

W 2013 r. były szef i założyciel firmy Jeff Bezos zobowiązał się do zapełnienia nieba flotą dronów dostawczych w ciągu pięciu lat. W 2019 r. firma Amazon zapowiedziała, że będzie realizować dostawy do klientów za pomocą dronów „w ciągu kilku miesięcy”.

W kwietniu serwis informacyjny Bloomberg opublikował raport, w którym wyrażono obawy dotyczące bezpieczeństwa dronów, choć Amazon poinformował, że „rygorystycznie” testował swoje loty, przestrzegając „wszystkich obowiązujących przepisów”.

W grudniu 2016 r. firma przeprowadziła pozornie udaną próbę w Cambridge w Wielkiej Brytanii. Paczka została dostarczona przez drona w ciągu 13 minut.

Od tego czasu firma podjęła próby współpracy w zakresie dostaw za pomocą dronów z amerykańskim Walmartem oraz firmami kurierskimi FedEx i UPS.

Wyjaśniając, jak będą działać dostawy Prime Air, Amazon powiedział: „Po wejściu na stronę klienci w Lockeford zobaczą na Amazon przedmioty kwalifikujące się do Prime Air. Będą składać zamówienia w normalny sposób i otrzymają szacowany czas dostawy wraz z informacją o statusie ich zamówienia”.

„W przypadku takich dostaw dron leci do wyznaczonego miejsca dostawy, opada na podwórko klienta i unosi się na bezpiecznej wysokości. Następnie bezpiecznie uwalnia paczkę i wznosi się z powrotem w górę”.

Autor: 
BBC /Tłumaczenie: Patrycja Marcinkowska
Dział: 

Reklama