Dom wydrukowany techniką 3D w holenderskim mieście rozszerza możliwości mieszkaniowe

Reklama

sob., 05/01/2021 - 17:41 -- MagdalenaL

EINDHOVEN, Holandia - Nowy dom Elize Lutz i Harrie'go Dekkersa to dwupokojowy dom parterowy o powierzchni 94 metrów kwadratowych, który przypomina głaz z oknami.

Zakrzywione linie ścian z szarego betonu wyglądają i sprawiają wrażenie naturalnych. Ale w rzeczywistości wyznaczają one nowatorski kierunek rozwoju technologii budownictwa mieszkaniowego w Holandii i na świecie: Zostały wydrukowane w 3D w pobliskiej fabryce.

"To jest wyjątkowe. To forma, która jest niezwykła, i kiedy zobaczyłam ją po raz pierwszy przypomniała mi coś, co znało się w dzieciństwie" - powiedziała w piątek Lutz. Będzie ona wynajmować dom razem z Dekkersem przez sześć miesięcy za 800 euro miesięcznie.

Dom na razie wygląda dziwnie, z wyraźnie widocznymi warstwami drukowanego betonu - nawet z kilkoma miejscami, gdzie problemy z drukiem spowodowały niedoskonałości.

W przyszłości, gdy Holandia będzie szukała sposobów na rozwiązanie problemu chronicznego niedoboru mieszkań, takie budownictwo może stać się powszechne. Kraj ten musi wybudować setki tysięcy nowych domów w tej dekadzie, aby pomieścić rosnącą populację.

Theo Salet, profesor na Uniwersytecie Technicznym w Eindhoven, pracuje nad drukiem 3D, znanym również jako produkcja addytywna, aby znaleźć sposób na uczynienie budownictwa betonowego bardziej zrównoważonym. Według niego w przyszłości domy mogą być drukowane za pomocą techniki 3D przy użyciu 30% mniej materiału.

"Odpowiedź brzmi: zrównoważony rozwój", powiedział. "A pierwszym sposobem, aby to zrobić, jest zmniejszenie ilości betonu, którego używamy".

Wyjaśnił, że druk 3D może nanieść materiał tylko tam, gdzie go potrzebujesz.

Nowa generacja tzw. start-upów w Stanach Zjednoczonych również należy do firm, które chcą wprowadzić drukowane w 3D domy do głównego nurtu budownictwa.

Nowy dom Lutz i Dekkersa znajduje się w Eindhoven, mieście, które reklamuje się jako centrum innowacji.

Dom zbudowano z 24 betonowych elementów "wydrukowanych" przez maszynę, która warstwa po warstwie tryska beton w fabryce w mieście, a następnie przetransportowano go w sąsiedztwo innych nowych domów. Tam dodano elementy wykończeniowe - w tym dach.

Warstwy te nadają żebrowaną fakturę ścianom wewnątrz i na zewnątrz. Dom spełnia wszystkie holenderskie przepisy budowlane, a proces drukowania trwał zaledwie 120 godzin.

Dom jest owocem współpracy pomiędzy urzędem miasta, Uniwersytetem Technicznym w Eindhoven i firmami budowlanymi pod nazwą Project Milestone. Planują oni zbudować w sumie pięć domów, doskonaląc swoje techniki z każdym kolejnym. Przyszłe domy będą miały więcej niż jedno piętro.

Salet powiedział, że w tym procesie używa się betonu o konsystencji pasty do zębów. To gwarantuje, że jest on wystarczająco mocny, aby nim budować, ale również wystarczająco wilgotny, aby warstwy przylegały do siebie. Wydrukowane elementy są puste i wypełnione materiałem izolacyjnym.

Nadzieją jest to, że takie domy, które są szybsze w budowie niż tradycyjne domy i zużywają mniej betonu, mogą stać się czynnikiem w rozwiązywaniu problemu niedoboru mieszkań w kraju, który ma powierzchnię jednej trzeciej powierzchni Florydy i populację 17,4 mln ludzi, a liczba ta stale rośnie.

W raporcie z tego miesiąca Holenderska Agencja Oceny Środowiska stwierdziła, że edukacja i innowacje mogą pobudzić przemysł budowlany w perspektywie długoterminowej. Jednak aby rozwiązać problem niedoboru mieszkań w Holandii potrzebne są inne środki, w tym reforma zagospodarowania przestrzennego.

Salet uważa, że technologia druku 3D może pomóc poprzez cyfryzację projektowania i produkcji domów.

"Jeśli zapytasz mnie: 'Czy zbudujemy 1 milion tych domów, jak widać tutaj?' Odpowiedź brzmi: nie. Ale czy wykorzystamy tę technologię jako część innych domów, w połączeniu z drewnianymi konstrukcjami? W połączeniu z innymi materiałami? Wtedy moja odpowiedź brzmi: tak" - powiedział.

Dekkers już zauważył, że dom ma świetną akustykę, nawet gdy tylko odtwarza muzykę z telefonu. A kiedy nie słucha muzyki, cieszy się ciszą, którą zapewniają izolowane ściany.

"To bardzo dobre uczucie, ponieważ będąc w środku nie słyszysz nic z zewnątrz" - powiedział.

Autor: 
AP News / Tłumaczenie: Magdalena Nowicka
Dział: 

Reklama