Mini-helikopter NASA Ingenuity wykonuje trzeci lot i lata jeszcze dalej

Reklama

pt., 04/30/2021 - 13:37 -- MagdalenaL

To kolejny fascynujący lot nad terytorium Marsa, który trwał około 80 sekund.

Mini-helikopter NASA Ingenuity z powodzeniem ukończył trzeci lot na Marsa w niedzielę, poruszając się dalej i szybciej niż kiedykolwiek, z maksymalną prędkością 2 metrów na sekundę. Po dwóch pierwszych lotach, podczas których statek kosmiczny unosił się nad powierzchnią czerwonej planety, podczas trzeciego lotu helikopter pokonał odległość 50 metrów.

„Dzisiejszy lot był tym, co zaplanowaliśmy, a mimo to był po prostu niesamowity” - powiedział Dave Lavery, kierownik projektu Ingenuity.

Łazik Perseverance, który przywiózł 1,8-kilogramowy helikopter na Marsa, sfilmował trzeci 80-sekundowy lot. Lot boczny był testem dla autonomicznego systemu nawigacyjnego śmigłowca, który pokonuje trasę zgodnie z otrzymanymi wcześniej informacjami.

„Jeśli Ingenuity leci zbyt szybko to algorytm lotu nie może prześledzić cech charakterystycznych powierzchni” - wyjaśniła NASA w oświadczeniu dotyczącym lotu.

NASA ogłosiła, że przygotowuje już czwarty lot. Planuje się, że każdy lot będzie sprawiał coraz większe trudności, aby doprowadzić pomysłowość do granic jej możliwości.

Eksperyment zakończy się za miesiąc, aby wytrwałość powróciła do swojego głównego zadania: szukania oznak życia drobnoustrojów na Marsie w przeszłości.

Zostały mniej niż dwa tygodnie zanim Perseverance będzie kontynuował swoją główną misję poszukiwania obcych skamieniałości.

Autor: 
Sarah Romero / Tłumaczenie: Karolina Pietrzak
Dział: 

Reklama