Akcje Rivian spadają po umowie między Amazonem a Stellantis

Reklama

sob., 01/08/2022 - 22:13 -- MagdalenaL

Elektryczny pickup Rivian R1T podczas kampanii IPO przed Nasdaq MarketSite w Nowym Jorku, w środę 10 llistopada ( Bing Guan/Bloomberg/Getty Image).

Stellantis, producent samochodów wcześniej znany jako Fiat Chrysler, w środę 05.01 ogłosił, że Amazon dostarczy swoje oprogramowanie do deski rozdzielczej w samochodzie oraz swoje usługi w chmurze. Amazon będzie również pierwszym komercyjnym klientem pojazdu akumulatorowo-elektrycznego Ram ProMaster firmy Stellantis, który ma powstać w 2023. roku.

 

Współpraca między obiema firmami ma miejsce dwa miesiące po tym, jak wspierany przez Amazon pojazd elektryczny Rivian zadebiutował na Nasdaq. Akcje spółki Rivian, która w grudniu wybrała Amazon jako preferowanego dostawcę chmury, podpisała kontrakt na wyprodukowanie 100 000 pojazdów dla Amazona do 2030 roku, spadły o 11% w środowej sesji giełdowej. Akcje Stellantis wzrosły o 0.3%.

 

 Rzecznik Amazona w e-mailu do CNBC oświadczył: „Zawsze wiedzieliśmy, że nasze ambitne cele w zakresie rozwoju naszych przedsięwzięć ostatniego etapu doręczeń będą wymagały wielu kontrahentów elektrycznych samochodów dostawczych”. „Nadal jesteśmy podekscytowani naszą relacją z Rivian, co nie zmienia niczego w naszej inwestycji, współpracy ani wielkości i harmonogramie zamówień”.

Od 2018 roku Stellantis dostarczył Amazonowi dziesiątki tysięcy pojazdów w Ameryce Północnej i Europie. Stellantis powiedziało, że opracowało nadchodzącego Ram ProMaster przy udziale Amazona.

Zgodnie z oświadczeniem, Amazon i Stellantis będą współpracować nad oprogramowaniem STLA SmartCockpit, które pojawi się w milionach pojazdów począwszy od 2024 roku w ramach wieloletniej umowy pakietu w chmurze. Usługa będzie obejmować asystenta głosowego Alexa firmy Amazon, e-commerce, konserwację, nawigację i inne elementy. Stellantis powiedział, że przeniesie dane pojazdów do systemu opartego na chmurze i że Amazon Web Services stanie się preferowanym dostawcą chmury dla platform samochodowych.

 

Wiodący na rynku biznes AWS firmy Amazon zaostrzył swoją koncentrację na branżach w celu ekspansji wewnątrz dużych firm. W listopadzie Amazon zaprezentował AWS IoT FleetWise, narzędzie, którego producenci samochodów mogą używać do przechowywania i udoskonalania danych pojazdu.

Autor: 
Autor: Jordan Novet / tłum. Aleksandra Dorosz
Dział: 

Reklama