Duży wpływ wilgoci na rozprzestrzenianie się koronawirusa

Reklama

pt., 10/16/2020 - 00:27 -- MagdalenaL

Japoński superkomputer "Fugaku" wykazał, że wilgoć może mieć duży wpływ na rozprzestrzenianie się cząsteczek wirusa, co wskazuje na zwiększone ryzyko infekcji koronawirusem w suchych, zamkniętych pomieszczeniach, w miesiącach zimowych.

Według badania opublikowanego przez giganta badawczego Ricken and Kobe University, odkrycie sugeruje, że stosowanie nawilżaczy może pomóc w ograniczeniu infekcji w czasie, gdy wentylacja np. przez okno nie jest możliwa, donosi Reuters.

Do wykonania modelu emisji i przepływu cząsteczek wirusopodobnych w przypadku ludzi zarażonych przebywających w różnych zamkniętych środowiskach, naukowcy wykorzystali superkomputer "Fugaku".

Przyłbice mniej skuteczne

Symulacje wykazały, że wilgotność poniżej 30% spowodowała ponad dwukrotny wzrost ilości cząsteczek aerozolu w stosunku do poziomu 60% lub więcej.

Badanie pokazało, że różnego rodzaju przezroczyste osłony twarzy nie są tak skuteczne w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się wirusa jak maseczki.

Udowodniono, że w sytuacjach, gdy przy stole siedzi więcej osób, najbardziej narażona na ryzyko infekcji jest osoba siedząca obok zarażonego niż ta po drugiej stronie stołu.

Zespół badawczy, kierowany przez Makoto Tsubokurę, używał już superkomputera "Fugaku" do przygotowania modelu infekcji w pociągach, miejscach pracy i salach lekcyjnych.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Agencije

Dział: 

Reklama