Dziwne stworzenie z dna oceanu

Reklama

Obrazek użytkownika koscielniakk
pt., 05/10/2019 - 11:54 -- koscielniakk

Na dnie Oceanu Indyjskiego kamera uchwyciła dziwne stworzenie, które zdaniem naukowców nigdy dotąd nie było sklasyfikowane i nie wiadomo, do jakiego należy gatunku.

Raport ekspedycji "Five Deeps" zawiera wideo przedstawiające zwierzę przypominające meduzę. Wideo zostało nakręcone przez miniaturową łódź podwodną w najgłębszym punkcie Rowu Sundajskiego (Rów Sundajski − rów oceaniczny w północno-wschodniej części Oceanu Indyjskiego, rozciągający się z północnego zachodu na południowy wschód, ok. 300 km na południe od wysp Jawa i Sumatra, od tłum. za Wikipedią) w Oceanie Indyjskim, na głębokości 7.192 metrów.

- Nie często oglądamy coś tak niewiarygodnego. W tym momencie nie do końca jesteśmy pewni o jakim gatunku mówimy, ale wszystkiego dowiemy się we właściwym czasie, powiedział w oświadczeniu dr Alan Jamieson, kierownik wyprawy "Five Deeps" i wykładowca Newcastle University.

- Wygląda nierealnie. Nagle wypłynęło z ciemności, a my pomyśleliśmy: "Boże, to jakiś dziwny rodzaj osłonicy", opowiada Jamieson w wywiadzie dla CNN Travel.

Badacz podkreślił, że osłonice (podtyp chordata) żyją zwykle przytwierdzone do dna morskiego, a ciało tego stworzenia unosiło się nad dnem.

- Zwierzę prawdopodobnie przystosowało się do destrukcyjnych warunków i unosi się nad dnem za pomocą dużej i długiej macki.

Członkowie ekspedycji pochwalili się, że badanie głębin Oceanu Indyjskiego zaowocowało kolejnym, trzecim już pomyślnym zejściem miniaturowej łodzi podwodnej do nie penetrowanego dotąd, jednego z największych oceanów na świecie.

Po publikacji wideo na Twitterze, pojawiły się różne reakcje na niezwykłe morskie stworzenie.

Jedni twierdzą, że to oczywisty dowód na istnienie istot pozaziemskich i porównują zwierzę przypominające mieszańca meduzy i płaszczki do tego z filmu „Otchłań”.

Zdaniem innych, oceany ciągle jeszcze nie zostały wystarczająco zbadane i to niespotykane dotąd stworzenie nie musi być czymś niezwykłym. Należy spodziewać się kolejnych takich odkryć.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

24 sata.hr

Dział: 

Reklama