Fatalne skutki hałasu

Reklama

śr., 11/27/2019 - 11:51 -- Anonim (niezweryfikowany)

Jak wynika z badań naukowych, hałas wywoływany przez człowieka niesie wiele negatywnych skutków dla różnych stworzeń zamieszkujących naszą planetę. Zdaniem naukowców z Królewskiego Uniwersytetu w Belfaście, hałas stał się globalnym problemem dzisiejszego świata, zagłusza wiele gatunków płazów, gadów, ptaków, ryb, ssaków, mięczaków i stawonogów.

Potworny szum generowany przez ludzi jest wszechobecny, od środków lokomocji i przemysłu w gęsto zaludnionych ośrodkach miejskich począwszy, po przelatujące samoloty. Są też śmigła łodzi, które prawdopodobnie zakłócają ultradźwiękową komunikację wielorybów i przyczyniają się do ich wypływania na plaże. Zdezorientowane zwierzęta tracą wyczucie kierunku.

Analizując dotychczasowe dane, naukowcy doszli do wniosku, że hałas fatalnie wpływa na większość gatunków zwierząt, od maleńkich insektów do wielkich morskich ssaków.

Okazuje się, że reakcja świata zwierzęcego na hałas wywoływany przez człowieka jest jednoznaczna. Hałas zagłusza ultradźwiękowe systemy detekcji, z jakich korzystają na przykład nietoperze polujące na owady. Zdaniem naukowców, nadmierny hałas generowany przez człowieka i reakcja świata zwierzęcego powinny być rozpatrywane w kontekście ekosystemu.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Srna

Dział: 

Reklama