Mega zapory na Morzu Północnym

Reklama

Obrazek użytkownika koscielniakk
wt., 02/18/2020 - 14:47 -- koscielniakk

Jeden z holenderskich naukowców podał do wiadomości, że w celu ochrony 25 mln Europejczyków przed skutkami podniesienia się poziomu morza, na Morzu Północnym powstaną dwie mega zapory.

Shurt Gruskamp, oceanograf z Królewskiego Instytutu Badań Morza poinformował, że istnieje realne rozwiązanie dla wszystkich oczywistych następstw globalnego ocieplenia. Chodzi o zapory długości 500 km między Szkocją i Norwegią wraz ze 160 km barierą między Francją i Anglią.

- Najgorszy scenariusz przewiduje podniesienie się poziomu morza o 10 m do 2500 roku, napisał Gruskamp w pracy opublikowanej w „Amerykańskim Żurnalu Meteorologicznym”.

- Zapora jest wyzwaniem dla nas wszystkich. Trzeba wreszcie coś robić w kontekście zmian klimatycznych. Jeśli nic nie zrobimy, ta ekstremalna zapora będzie być może jedynym rozwiązaniem.

Projekt pod nazwą `The Northern European Enclosure Dam` jest technicznie i ekonomicznie wykonalny, twierdzi autor pracy, szacując koszty na 0,1 % PKB wszystkich zainteresowanych krajów. W sumie byłoby to około 250-500 mln funtów. W wyliczeniach pod uwagę wzięto przykładowy koszt budowy olbrzymich tam w Korei Południowej.

Gruskamp przyznał, że w kalkulacjach nie wzięto pod uwagę potencjalnych strat, m.in. zawieszenia połowów na Morzu Północnym i zwiększenia kosztów transportu morskiego. Profesor hydrologii Hannah Cloke z Reading University powiedziała dla „Guardian`a”, że taki plan mógłby się udać, i że nie należy myśleć szablonowo.

- Ważne, by analizować takie pomysły, bo przyszłość wygląda strasznie, powiedziała dodając, że tak duże pieniądze (250-500 mln funtów) można z czystym sumieniem wydać na ochronę ludzi przed powodziami.

Zdaniem członków Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu ONZ (IPCC), jeśli globalna przeciętna temperatura zwiększy się o 1,5 stopnia Celsjusza w stosunku do okresu przedindustrialnego, poziom mórz może się podnieść do 2100 roku o 77 cm .

Jako alternatywne rozwiązanie podaje się plany stworzenia pierwszego pływającego miasta na świecie. Ten rewolucyjny projekt, któremu sekunduje ONZ, przewiduje budowę samowystarczalnych, pływających, przytwierdzonych do dna morskiego platform, na których można będzie stawiać domy. Każda platforma będzie wystarczająco stabilna, by mogły na niej zamieszkać dziesiątki tysięcy ludzi i by można było stworzyć typową miejską architekturę.

 

 

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

M.I.M.

Dział: 

Reklama