Nadchodzą terminatory!

Reklama

Obrazek użytkownika koscielniakk
sob., 07/20/2019 - 11:47 -- koscielniakk

Trzy niezależne grupy naukowców zaprojektowały sztuczne mięśnie sto razy silniejsze od ludzkich. Syntetyczne mięśnie owinięte są skręconymi włóknami, rozciągają się i kurczą jak prawdziwe. Sztuczne mięśnie mogą znaleźć w przyszłości zastosowanie w różnych dziedzinach, od inteligentnej odzieży zmieniającej się w zależności od pogody do protez i robotów.

Grupy korzystały z pionierskich rozwiązań, nad którymi pracował specjalista w dziedzinie nanotechnologii Ray Bogman z Teksaskiego Uniwersytetu w Dallas.

Pokaz nowych możliwości odbył się z wykorzystaniem nici do szycia i żyłki wędkarskiej, które po skręceniu formują strukturę podobną do mięśni. Sztuczne mięśnie mogą udźwignąć ciężar sto razy większy niż naturalne tej samej wielkości.

Naukowcom udało się wyprodukować włókna oparte na dobrze znanych materiałach takich, jak bambus i jedwab. Gdy się skręcą i uformują specjalną powłokę reagującą na elektryczne, chemiczne i temperaturowe zmiany, kurczą się i poruszają w odpowiedzi na bodźce zewnętrzne.

Takie materiały mogłyby być wykorzystywane w przypadku inteligentnej odzieży, która w warunkach wilgoci stawałaby się porowata.

Naukowcy z Uniwersytetu w Bordeaux, pod kierownictwem Jinkai Huana, do produkcji sztucznych mięśni użyli twardszego niż diament grafenu.

Trzecia grupa, pod kierownictwem Mehmeta Kanika z Instytutu Technologicznego w Massachusetts, wyprodukowała materiał, który podobnie jak pęd winnej latorośli, skręca się pod wpływem czynników zewnętrznych.

Żeby pokazać, jak funkcjonują wyprodukowane przez nich sztuczne mięśnie, naukowcy wykonali mały sztuczny biceps, który pracował pod wpływem ciepła.

Naturalne mięśnie mają jednak przewagę nad swoimi sztucznymi odpowiednikami, chodzi mianowicie o skuteczność. Nawet najbardziej zaawansowany sztuczny mięsień może konwertować tylko 3% oddziałującej na niego energii. Gdyby udało się rozwiązać ten problem, sztuczne mięśnie znalazłyby szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach życia, zastępując m.in. nieporęczne silniki elektryczne. Mogłyby być wykorzystywane do poruszania kończyn robotów, jak w przypadku terminatorów.

Autor: 
M.A./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

dailymail.co.uk

Dział: 

Reklama