Najgorszy rok w historii ludzkości

Reklama

Obrazek użytkownika koscielniakk
śr., 11/28/2018 - 12:53 -- koscielniakk

Zdaniem Michaela McCormica z Harvardu, rok 536, kiedy Europę, Azję i Bliski Wschód spowiła tajemnicza mgła, której następstwem było 18 miesięcy ciemności, był najcięższy dla ludzkości.

 

 

Według najnowszych badań, owa tajemnicza mgła była najprawdopodobniej wywołana przez wybuch jednego z islandzkich wulkanów.

Erupcja przesłoniła popiołem wielką część północnej półkuli Ziemi. Potem miały miejsce jeszcze dwa potężne wybuchy : w roku 540 i 547.

 

Po nich pojawiła się zaraza.

Śnieg, jaki wtedy spadł na terytorium dzisiejszych Chin był przyczyną wielkiego głodu, bo zamarzła roślinność, co przez kilka kolejnych lat skutkowało brakiem chleba.

Latem temperatura spadła o 1,5 do 2,5˚C i było tak do roku 640.

W Europie, rok 536 był dla ludzi „początkiem jednego z najcięższych okresów życia”.

Teoria McCormica stoi jednak w sprzeczności do teorii innych historyków twierdzących, że to rok 1349 był najcięższy dla ludzkości, bo wtedy po Europie szalała zaraza.

Jak donoszą portale naukowe, niektórzy historycy za najtrudniejszy w historii ludzkości uważają rok 1918. Rozprzestrzeniająca się w niewiarygodnym tempie grypa „hiszpanka” zabiła wówczas ponad 100 mln ludzi.

Kelly Harper, historyk średniowiecza i starożytności z Oklahoma University przypomina, że serię przyczyn natury ludzkiej i wywołanych przez żywioły, które doprowadziły do upadku Cesarstwa Rzymskiego pomógł zrozumieć "zapis" katastrof odnaleziony w blokach lodowca.

 

 

 

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Tanjug

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama