Nie uwierzcie własnym oczom!

Reklama

Obrazek użytkownika koscielniakk
ndz., 06/30/2019 - 20:08 -- koscielniakk

Optyczne iluzje udowadniają, że to, co widzimy nie zawsze odpowiada rzeczywistości. Tak też jest w przypadku złudzenia, które „zawojowało” portale społecznościowe.

David Novick, profesor Texas University w El Paso, zamieścił na Twitterze obrazek, na którym za czerwonymi, niebieskimi i zielonymi liniami widnieją różnokolorowe piłeczki.

Tyle, że one, jak twierdzi Novick, są tego samego jasnobrązowego koloru!

Jak widać na zdjęciu pokazującym piłeczki przed, a nie za liniami, faktycznie są one jasnobrązowe, wbrew informacji, jaką nasze oczy na samym początku przesłały do mózgu.

Żeby iluzja była kompletna, kolory piłeczek zmieniają się w zależności od fragmentu obrazka, na którym skupiliśmy wzrok. Gdy odwrócimy wzrok i ponownie go skierujemy na piłeczkę- ta, która wydawała nam się „niebieska”, niespodziewanie staje się „zielona”.

Podobnie, jak inne iluzje optyczne, również i ta potwierdza brak jakiegokolwiek związku między twardymi danymi a informacjami – w określonym kontekście – jakie otrzymuje i przetwarza nasz mózg.

Przypatrując się jakiemuś obiektowi, bierzemy pod uwagę nie tylko jego kolor, ale również barwy jego otoczenia. Innymi słowy, wraz ze zmianą pasków wokół piłeczek, zmienia się nasze postrzeganie samych piłeczek.

Fenomen optyczny znany jako "Iluzja Munker-White" potwierdza, że ustalając co jest prawdziwe, nie zawsze możemy polegać na ludzkich zmysłach.

Autor: 
M.A./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

dailymail.co.uk

Dział: 

Reklama