Niemcy ruszają z produkcją rakiet kosmicznych

Reklama

pt., 09/11/2020 - 11:37 -- MagdalenaL

Jak donosi Financial Times, niemiecka firma innowacyjna Isar Aerospace rozpoczęła w poniedziałek produkcję rakiety do transportu satelitów na orbitę okołoziemską, sygnalizując tym samym dynamikę swoich działań w sektorze, którym zainteresowany jest również rząd w Berlinie.

Siedziba Isar Aerospace w Bawarii oraz hala, w której zbudowana zostanie rakieta, zostały oficjalnie otwarte przez premiera Bawarii Markusa Soedera.

Celem firmy jest transport ładunków o wadze do 1.200 kilogramów, takich jak satelity, na niższe poziomy orbity okołoziemskiej, powiedział współzałożyciel i dyrektor generalny Daniel Metzler dodając, że założona w 2018 roku Isar Aerospace ma przewagę nad uznanymi producentami ze względu na swoją elastyczność i niskie koszty operacyjne.

Według Metzlera stosunkowo niewielka rakieta Spectrum może być przewożona nawet ciężarówką.

'Europejski SpaceX'

"Chcemy stworzyć europejski SpaceX, firmę produkującą rakiety kosmiczne, finansowaną ze środków prywatnych”, powiedział Metzler w wywiadzie dla Handelsblatt.

SpaceX planuje przez Starlink wystrzelić w kosmos do 2027 roku 12.000 satelitów. Kilka dni temu jego konkurent Amazon uzyskał zgodę władz amerykańskich na „Projekt Kuipera”, który przewiduje wystrzelenie ponad 3.200 satelitów. 

Isar Aerospace zatrudnia obecnie około 100 pracowników i jest finansowana ze źródeł prywatnych. Jak poinformowano, w ostatniej turze finansowania, w grudniu 2019 roku, pozyskano 15 mln. Kolejna tura planowana jest na koniec bieżącego roku.

Wśród inwestorów jest były wiceprezes amerykańskiego producenta rakiet SpaceX Bulent Alten.

Amerykański Bank Inwestycyjny Morgan Stanley szacuje, że wartość rynkowa tego typu rakiet może do 2023 roku sięgnąć 6,9 mld dolarów.

Centrum na Morzu Północnym

Rozpoczęcie produkcji zbiegło się z lobbowaniem niemieckiego przemysłu na rzecz budowy kompleksu startowego dla rakiet kosmicznych w Niemczech.

Ministerstwo Gospodarki potwierdziło, że obecnie analizuje koncepcję ośrodka opracowaną przez Federację Niemieckiego Przemysłu (BDI).

Kompleks, finansowany ze środków prywatnych przy współudziale państwa, powstanie na Morzu Północnym i będzie wykorzystywany jako platforma startowa dla małych rakiet.

BDI uważa, że ​​koncepcja może zostać wdrożona w ciągu najbliższych dwóch lat. We wniosku wymieniono nazwy trzech prywatnych firm niemieckich, z których jedna to Isar Aerospace. BDI ostrzega, że ​​żaden ze zgłoszonych producentów rakiet nie posiada obecnie europejskiej licencji na tego typu napęd.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 

Reklama