Ochrona środowiska pand - niebezpieczna dla innych zagrożonych gatunków

Reklama

śr., 01/13/2021 - 17:11 -- MagdalenaL

Z badań wynika, że ochrona tylko środowisk pand jest szkodliwa dla niedźwiedzi himalajskich oraz innych zagrożonych gatunków.

Grupa naukowców z uniwersytetu stanowego Michigan wraz z chińskim uniwersytetem Fudan opublikowała 4 stycznia badania w czasopiśmie naukowym Forensic Science International, które prezentują fakt, że tworzenie środowisk odpowiednich dla pand poniekąd jest odpowiedzialne za zanikanie środowisk innych zagrożonych gatunków.

Chiny wdrożyły politykę ochronną pand m.in. przez chronienie środowisk naturalnych pand jak np. pasma górskie Qin Ling i Minshan. Ponieważ pandy lubią żyć na terenach pełnych drzew bambusowych o niskich stokach, władze chińskie, aby utworzyć takie tereny wycinają lasy. Skutkiem ów działań, obszar (lasy) zamieszkiwany przez niedźwiedzie himalajskie zmniejsza się.

Zespół badawczy, aby obserwować podział środowiska zagrożonych gatunków zamieścił na terenie ochronnym 556 kamer. Zaobserwowano, że na terenach ochronnych obszar środowisk naturalnych pand wzrósł o 20% jednak niedźwiedzi himalajskich zmalał o 23%. Ponadto jedzące niskie drzewa jelenie piżmowe Anhui utraciły 7% terenów przez niedobór drzew, a znaczna liczba serau została przepędzona z ów terenów.

Wang Pang, wykładowca z uniwersytetu Fudan, który brał udział w badaniach, powiedział "Z przeprowadzonych badań dowiedzieliśmy się, że wpływ na cały ekosystem także powinien być brany pod uwagę, kiedy chcemy ochronić pojedynczy gatunek". Dodał "Nie tylko Chiny, ale też inne kraje mające podobne problemy z ochroną przyrody powinny zaznajomić się z ów artykułem".

Autor: 
Kim Jae-sung, Tłum. Stella Mateja
Źródło: 

Orinidonga

Dział: 

Reklama