“Świat, jakiego nawet nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić”

Reklama

Obrazek użytkownika koscielniakk
pon., 07/15/2019 - 20:04 -- koscielniakk

Jak wynika z ostatnich badań naukowych, opublikowanych w Science Alert, w ludzkim mózgu istnieją nawet jedenastowymiarowe struktury.

 

Naukowcy oceniają, że w mózgu człowieka znajduje się niewiarygodnych 86 mld neuronów, z kilkoma połączeniami biegnącymi od każdej sieci neuronowej, w każdym możliwym kierunku. Tworzą super potężną sieć wyspecjalizowanych komórek, dzięki którym myślimy i mamy świadomość.

Grupa naukowców skupionych wokół projektu "Blue Brain" doszła do wyników nie spotykanych dotąd w świecie neuronauki. Udało im się bowiem znaleźć struktury mózgowe będące wielowymiarowymi przestrzeniami. W czasie pracy naukowcy korzystali z techniki modelowania komputerowego, by dokładnie zrozumieć, w jaki sposób ludzkie komórki mózgowe organizują się, by móc wykonywać złożone zadania.

Korzystano również z matematycznych modeli topologii algebraicznej, które pozwoliły zrozumieć struktury i wielowymiarowe przestrzenie geometryczne w sieciach mózgowych. Przeprowadzone badania wykazały, że struktury "powstają w tym samym czasie, gdy komórki łącząc się, tworzą precyzyjny układ geometryczny”.

Dyrektor projektu „Blue Brain” -neurolog Henry Markram twierdzi, że "naukowcy odkryli świat, którego wcześniej nawet nie mogli sobie wyobrazić”.

- Nawet w niewielkiej części mózgu istnieją dziesiątki milionów siedmiowymiarowych obiektów. W niektórych sieciach komórek nerwowych odkryliśmy nawet jedenastowymiarowe struktury.

Jak twierdzą naukowcy, każdy neuron wewnątrz mózgu może połączyć się z sąsiednim tworząc obiekt o złożonych kombinacjach. Im więcej neuronów się zgrupuje, tym więcej wymiarów zyskuje obiekt. Korzystając z topologii algebraicznej, badacze najpierw modelowali struktury wewnątrz wirtualnego mózgu, a potem by potwierdzić rezultaty, przeprowadzali eksperymenty na prawdziwej tkance mózgowej. Stymulując wirtualną tkankę mózgową odkryli grupy o progresywnie większych wymiarach. Między grupami była dziura lub ubytek.

 

Ran Levi z Uniwersytetu w Aberdeen, który brał udział w badaniach wyjaśnia, że pojawienie się wielowymiarowych ubytków podczas opracowywania przez mózg informacji oznacza, że neurony w sieci reagują na bodźce w bardzo zorganizowany sposób.

Formy trójwymiarowe mają wysokość, szerokość i głębokość, ale obiekty odkryte podczas najnowszych badań nie mają w realnym świecie więcej niż trzy wymiary, chociaż zdaniem matematyków mogą mieć pięć, sześć, siedem a nawet jedenaście.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Srna

Dział: 

Reklama