Światłowody pomogą monitorować trzęsienia ziemi

Reklama

wt., 12/10/2019 - 11:32 -- Anonim (niezweryfikowany)

Jak donosi specjalistyczny portal Seismosoc.org, każde z cienkich jak włos szklanych włókien umieszczonych w światłowodzie, ma drobne wewnętrzne ubytki, co bardzo odpowiada naukowcom poszukującym nowych sposobów zbierania danych sejsmicznych z miejsc typu: zatłoczone centra miejskie, dalekie lodowce.

Zdaniem sejsmologa Zhongwen Zhan`a z Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego, z dnia na dzień rośnie zainteresowanie metodą znaną, jako `dystrybuowana czułość akustyczna` (DAS) i jej potencjalnym zastosowaniem.

DAS wykorzystuje wewnętrzne defekty długich włókien światłowodowych jako sejsmiczne czujniki biegnące wzdłuż kilkudziesięciokilometrowego światłowodu. Urządzenie wysyłające z jednego końca kabla fale laserowe, wyłapuje i mierzy "echo" każdej fali biegnącej przez ubytki w włóknach.

Praktyka na Księżycu

Gdy włókno naruszą temperatura, napięcie lub wibracje będące na przykład efektem fal sejsmicznych, urządzenie zwrotne odnotowuje zmiany wielkości, frekwencji i faz światła laserowego.

Sejsmolodzy mogą wykorzystać te zmiany do określenia rodzaju fal sejsmicznych, które naruszyły włókno, choćby miały one wielkość kilku dziesięciu nanometrów.

Nową metodę będzie można wykorzystywać w różnych sytuacjach, zwłaszcza w miejscach, w których postawienie czułej i gęstej siatki sejsmicznej byłoby zbyt kosztowną inwestycją. Specjaliści będą również mogli korzystać z dużych ilości bezużytecznego, tzw. `ciemnego` włókna z kabli ułożonych wcześniej przez firmy telekomunikacyjne.

Zdaniem Zhan`a, przemysł naftowy i gazowy to najwięksi liderzy w wykorzystywaniu nowej metody, bo już korzystają z kabli światłowodowych badając zmiany płynności na polach naftowych i tym podobne procesy w górnictwie. Wynalazcy metody uważają, że nowa technologia będzie wykorzystywana zwłaszcza w bardzo niebezpiecznym środowisku takim, jak Antarktyda lub Księżyc.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 

Reklama