Wydry mają swój ulubiony kamyk, który przechowują przez całe życie

Reklama

wt., 01/12/2021 - 10:41 -- MagdalenaL

Do dziś jest tajemnicą, dlaczego wydry mają swój ulubiony kamień, który przechowują przez całe życie. Biolodzy nadal starają się znaleźć jakieś wyjaśnienie.

Jak twierdzi Susan Milius, specjalistka w naukach przyrodniczych, pomysł, że wydry żonglują kamykami jest medialną przesadą. Argument, do jakiego się odnosi w „Science News” jest następujący: ruch, który wykonują przypomina bardziej wymach między przednimi łapkami niż rytmiczne wyrzucanie przedmiotów w powietrze. Chociaż ma ona rację, prawdą jest, że wydry noszą ze sobą kamień przez całe życie: wybierają ten, który podoba im się najbardziej i już się z nim nie rozstają.

Nie wiadomo, dlaczego wydry bawią się ulubionymi kamykami. (Zdjęcie: Getty Images)

Według tej specjalistki, autorki pochodzącej z USA, ma to związek z pewną grą, która przygotowuje ich do wyzwań płynących z otoczenia. Otoczenia, w którym na co dzień znajdują czy to zagrożenia, czy to szanse na przeżycie. Zarejestrowano, że poruszając swoim ulubionym kamykiem, wydry wykonują ruchy blisko klatki piersiowej - prawie tak, jakby toczyły nim po powierzchni ciała.

W naturze, zwierzęta o małych pazurach (jak wydry) muszą ulepszać swoje zdolności do patroszenia mięczaków, wyciągania skorupiaków z muszli lub otwierania ciała innych swoich ofiar, by się nimi posilić. Ruch oscylacyjny, jaki zwierzęta te wykonują kamieniami, można wyjaśnić w następujący sposób: jako ewolucyjną potrzebę adaptacji do środowiska, w którym ich pazury muszą zawsze być ostre.

Jednak, jest to tylko jedna spośród istniejących spekulacji na ten temat. Według biolożki Mari-Lisa Allison, nie ma wystarczających dowodów empirycznych na poparcie tego stwierdzenia. Taka była konkluzja badania, które przeprowadziła ze swoim zespołem badawczym - uważnie obserwowano zachowanie dzikich wydr oraz tych trzymanych w niewoli.

Zgodnie z teorią ewolucji, w świecie zwierząt zabawa nie ma praktycznej funkcji ani nie zaspokaja natychmiastowej potrzeby związanej z przetrwaniem. Ponadto, zauważono, że wydry zachowują się w ten sposób niezależnie od wieku: zarówno osobniki młode jak i starsze. Dlatego Gordon Burghardt, badacz z University of Tennessee, stwierdza, że prawdopodobnie wydry robią to „jedynie dla zabawy, gdy są znudzone lub z obu powodów”.

Autor: 
Andrea Fischer, Tłum. Renata Czop
Dział: 

Reklama