Znaleziono szczątki dinozaura sprzed 130 mln lat

Reklama

Obrazek użytkownika koscielniakk
pt., 05/10/2019 - 12:24 -- koscielniakk

Paleontolodzy z Państwowego Uniwersytetu w Sankt Petersburgu znaleźli na terenie Jakucji szczątki olbrzymiego roślinożernego dinozaura sprzed około 130 mln lat, podał do wiadomości jeden z pracowników uczelni Paweł Skuchas.

Jak potwierdził Skuchas, chodzi o bardzo prymitywny gatunek. Podobne zwierzęta w regionach południowych wyginęły dość wcześnie. Nowe odkrycie, zdaniem badacza, powinno zmienić sposób w jaki dzisiaj patrzymy na te prehistoryczne gady : „Mieliśmy szczęście znaleźć kości dinozaura i udowodnimy, że żył właśnie na tych terenach. Odkryliśmy olbrzymiego gada i póki co zakładamy, że pochodzi z dobrze już poznanej chińskiej rodziny tych zwierząt”.

Znalezione szczątki są jednymi z "najbardziej północnych szczątków i znalezisk” sprzed 130 mln : „Tam faktycznie był prawdziwy Park Jurajski, w którym żyły takie stwory, bardzo prymitywne zresztą jak na tamte czasy”, powiedział.

Paleontolodzy znaleźli kości stegozaura, ogromnego czworonożnego roślinożercy z kolcami na ogonie i garbem na grzbiecie. Kontynuują badania w nadziei na znalezienie i opisanie kolejnych nieznanych gatunków dinozaurów. Paweł Skuchas uważa, że te odkrycia mogą dostarczyć nowych informacji m.in. na temat miejsc, w których żyły stegozaury i tego, jak się przemieszczały. Wcześniej uważano, że stegozaury nie przeżuwały pożywienia tylko chwytały je zębami i połykały. Jak było naprawdę ?

Naukowcy mają nadzieję odpowiedzieć też na pytanie, gdzie rozmnażały się dinozaury żyjące na północy, bo dotąd uważano, że przed reprodukcją opuszczały swoje siedliska. Ponieważ znaleziono również małe kości, należące do bardzo młodego zwierzęcia, przypuszcza się, że gady nie tylko „sezonowo” przybywały na tereny dzisiejszej Jakucji, ale również po to, by się tam rozmnażać.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Srna

Dział: 

Reklama