Metoda ratowania przed katastrofą klimatyczną została uznana za bezużyteczną

Reklama

śr., 11/18/2020 - 19:59 -- MagdalenaL

Naukowcy z Pacific Northwest National Laboratory i Kalifornijskiego Instytutu Technicznego odkryli za pomocą symulacji komputerowych, że nawet geoinżynieryjne metody chłodzenia atmosfery nie uratują planety przed globalnym ociepleniem, jeśli emisja dwutlenku węgla utrzyma się na obecnym poziomie. Skuteczność metody ratowania przed katastrofalnymi zmianami klimatu została opisana w artykule opublikowanym w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences.

 

Metoda geoinżynieryjna polega na uwalnianiu dużej ilości cząstek stałych do stratosfery w celu odbicia promieni słonecznych z powrotem w przestrzeń kosmiczną. Wykazano, że podobne zjawisko ma miejsce podczas dużych erupcji wulkanów, chociaż niektórzy eksperci przyznają, że takie ochłodzenie może mieć nieprzewidziane konsekwencje. Poza tym, takie rozwiązanie może być wykorzystane jako broń klimatyczna.

Naukowcy przeprowadzili symulację zastosowania metody geoinżynieryjnej, aby określić, czy będzie ona działać. Okazało się, że jest ona rzeczywiście skuteczna, ale tylko do pewnego stopnia, po czym staje się bezużyteczna. Jeśli emisja gazów cieplarnianych nie zostanie ograniczona, to ich wartość wzrośnie do poziomu, który wpłynie na tworzenie się chmur kłębiasto-warstwowych, czyniąc je cienkimi, a w niektórych przypadkach całkowicie je zlikwiduje. Zatrzymanie globalnego ocieplenia nie będzie możliwe bez zachmurzenia.

Autor: 
Tłum. Michał Wójtowicz

Reklama