Najszczęśliwsze miejsce we Wszechświecie? "Hubble" sfotografował w kosmosie uśmiechniętą twarz

Reklama

Obrazek użytkownika koscielniakk
czw., 11/08/2018 - 17:56 -- koscielniakk

Kosmiczny Teleskop "Hubble`a" zrobił zdjęcie grupy galaktyk, które razem wyglądają, jak uśmiechnięta twarz.

 

 

 

Dzięki kamerze "WFC3" teleskop zauważył gromadę galaktyk znaną pod nazwą SDSS J0952+3434.

- Pośród wielu galaktyk, napotkaliśmy na formację przypominającą uśmiechniętą buzię, mówią pracownicy NASA.

Okrążona przez galaktyki różnych kształtów, kolorów i rozmiarów, ta „twarz” ma „oczy”, którymi tak naprawdę są dwie bardzo jasne galaktyki, a to, co tworzy uśmiech jest w istocie łukiem wywołanym efektem znanym, jako soczewka grawitacyjna.

Soczewka grawitacyjna daje optyczne wrażenie powiększenia oddalonych obiektów kosmicznych, a to „dzięki” zakrzywieniu promieni świetlnych w polu grawitacyjnym masywnego ciała.

Wyjaśnienie, dlaczego foton nieposiadający masy spoczynkowej podlega wpływowi siły grawitacyjnej, proponuje nam szczególna teoria względności.

"Twarz" jest tak naprawdę pierścieniem Einsteina, zjawiskiem zachodzącym, gdy obiekt znajdujący się na pierwszym planie (galaktyki, czarne dziury lub gwiazdy) przechodzi przed obiektem z drugiego planu (galaktyki, gwiazdy), a w jego polu grawitacyjnym zakrzywiają się promienie świetlne pochodzące od obiektu z drugiego planu.

Zjawisko to manifestuje się świetlistym pierścieniem wokół obiektu z pierwszego planu, a jego nazwa pochodzi od Alberta Einsteina, który przewidział istnienie pierścienia w swojej teorii względności.

WFC3 jest w stanie wypatrzyć dalekie galaktyki w bezprecedensowej rozdzielczości – wystarczająco wysokiej, by zlokalizować i zbadać obszary z formacjami gwiezdnymi, mówią pracownicy NASA.

Gwiazdy powstają w ogromnych obłokach gazu zwanych gwiezdnymi żłobkami albo obłokami materii międzygwiezdnej, które gdy rosną są bardzo niestabilne, a pod wpływem grawitacji gęstnieją.

Analizując jasność, wielkość i stopień uformowania się różnych gwiezdnych żłobków, naukowcy mają nadzieję dowiedzieć się więcej o procesach, które prowadzą do powstawania nowych gwiazd.

 

 

 

Autor: 
I.Z.K./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

blic.rs

Dział: 

Komentarze

Wysłane przez KathleenCadogan (niezweryfikowany) w
pl. W ramach tej oferty po zakupie z poniższego linku przesyłka pod wskazany adres będzie darmowa. regularna cena: 258 zł. + korzystam z limitowanej opcji darmowej dostawy. Promocja cenowa producenta trwa tylko do 2018.08.13 23:59. Opinie o Titan gel – sposób działania, właściwości, cena. Nie ma chyba na całym świecie takiego mężczyzny, dla którego wygląd jego przyrodzenia nie byłby w ogóle ważny. <a href=http://gel-titan.pl/#4>http://gel-titan.pl/#4</a> Co prawda, na aukcjach internetowych typu allegro bez problemu można wyszukać produkty łudząco podobne do Titan Gel, ale nigdy nie ma się pewności czy kupuje się oryginał czy podróbkę. Tylko i wyłącznie zamówienie przez sklep producenta żelu gwarantuje otrzymanie pełnowartościowej tubki z żelem. Poza tym dokonywanie zakupu w sieci jest nie tylko niezwykle wygodne, ale zapewnia anonimowość.

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama