Kwiat zachowany w bursztynie sprzed 99 mln lat

Reklama

Obrazek użytkownika koscielniakk
wt., 11/20/2018 - 14:29 -- koscielniakk

Chińscy naukowcy znaleźli doskonale zachowany w bursztynie kwiat. Okazuje się, że kwiaty pojawiły się o wiele wcześniej niż do tej pory przypuszczano.

 

 

 

Kwiat, jak pozdrowienie z przeszłości, prześwituje przez bursztyn sprzed 99 mln lat. Swoją budową przypomina współczesne kwiaty, ma słupki, pręciki i płatki.

Naukowcy szczegółowo zbadali dzieło przyrody i są zdania, że w sfosylizowanej żywicy z Birmy znaleźli fenomenalne informacje na temat ewolucji roślin.

Kwiat o nazwie Linanthus revoluta został opisany w czasopiśmie "Scientific reports". Jest to prawdopodobnie przodek naszych kwiatów, chociaż jeszcze tego nie potwierdzono.

Na podstawie tego znaleziska oraz innych fosyliów badacze potwierdzili, że kwiat wyrósł jeszcze w okresie kredy, 145 mln lat temu. W ciągu 80 mln lat, ten rodzaj rośliny prawdopodobnie intensywnie kwitł i masowo się rozmnażał.

Bursztyn jest dla paleontologów ważnym świadkiem epoki, w której powstał. Czasem można w nim znaleźć świetnie zachowane insekty, pyłki, a nawet całe rośliny. Kwiat liczący 99 mln lat nie jest najstarszym zachowanym okazem.

Autor: 
M.A./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

sueddeutsche.de

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama