Satelita TESS odkrył nową planetę!

Reklama

Obrazek użytkownika koscielniakk
czw., 01/10/2019 - 23:36 -- koscielniakk

Na corocznym spotkaniu w Seattle, naukowcy z NASA podali do wiadomości, że satelita TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite, od tłum.) odkrył trzykrotnie większą od Ziemi nową planetę nienależącą do Układu Słonecznego. Jak donosi agencja Anatolia, nowo odkryta planeta nazwana "HD 21749b" znajduje się w konstelacji Reticulum i krąży wokół jasnego karła oddalonego od Ziemi o 53 lata świetlne. Z pierwszych analiz wynika, że HD 21749b ma najdłuższy okres obiegowy wśród planet, jakie dotąd zidentyfikował TESS.

Swoją gwiazdę okrąża w 36 dni

Wydaje się nie przypominać planet z Układu Słonecznego. Okrąża swoją gwiazdę w ciągu 36 dni, to dziesięć razy krócej niż Ziemia okrąża Słońce. Chociaż rok na HD 21749b trwa o wiele krócej niż na Ziemi, jest  pięciokrotnie dłuższy niż rok na Super-Ziemi i trzykrotnie dłuższy niż na LHS 3844b.

Chodzi tu o dwie planety spoza Układu Słonecznego, zidentyfikowane w ubiegłym roku przez teleskopy TESS. Zdaniem specjalistów, HD 21749b ma charakter gazowy, zawiera dużą ilość wody i dlatego jest 23 razy cięższa od Ziemi.

 

Średnia temperatura równa 150˚C

Ocenia się, że średnia temperatura na powierzchni planety wynosi 150˚C. Szczegółowe informacje o nowym kosmicznym odkryciu opublikowało czasopismo The Astrophysical Journal Letters. NASA wystrzeliła satelitę TESS w połowie września ubiegłego roku rakietą Falcon 9. Zadaniem satelity podczas jej dwuletniej misji jest poszukiwanie planet pozasłonecznych.

 

 

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama