Nowa metoda niszczenia komórek rakowych

Reklama

Obrazek użytkownika koscielniakk
sob., 07/06/2019 - 15:47 -- koscielniakk

Naukowcy z Uniwersytetu w Pensylwanii odkryli słaby punkt komórek nowotworowych. Istnieje coś, co zmusza je do samodestrukcji!

Komórki nowotworowe to zespół atypowych komórek tworzących guzy i narośla, mogących się pojawić praktycznie w każdej części ciała. Ich przetrwanie zależy od tempa wzrostu i wielkości guza oraz obszaru, na którym się pojawiają.

W Pensylwanii przez lata badano gen MYC, który przyczynia się do wzrostu guza w przypadku kilku rodzajów popularnych nowotworów. Jest to gen na co dzień kontrolujący normalny wzrost komórek, ale zmutowany lub wzmocniony w komórce nowotworowej, rozpoczyna reakcję łańcuchową pomagającą guzowi rosnąć w sposób niekontrolowany.

Badaczom udało się właśnie zidentyfikować „partnera” MYC, który mógłby być jego słabym punktem.


 

Testy na myszach

Nowo odkrytym, odżywiającym guz „partnerem” genu MYC jest proteina ATF4. Jej blokowaniem można sprawić, że komórki rakowe wytworzą zbyt dużo białka i doprowadzą się do samozniszczenia. Zauważono, że blokując ATF4 w komórkach myszy, na których przeprowadzano testy spowodowano, że komórki nowotworowe ciągle produkowały białka i w końcu uległy zniszczeniu w wyniku przeciążenia.

Zablokowało to wzrost guza u myszy cierpiących na chłoniaka i raka jelita grubego. Istnieje szansa, że nowe podejście do leczenia tego typu nowotworów może się sprawdzić również u ludzi.

Członkini grupy badawczej- Feven Tameire zadeklarowała, że dalej będzie śledzić funkcjonowanie ATF4, by sprawdzić, czy nowa metoda unieszkodliwiania komórek nowotworowych nie ma skutków ubocznych i czy będzie mogła być stosowana u ludzi. Rezultaty badań Pennsylvania University opublikowano w Nature Cell Biology.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Reklama