Jakie były zimy zanim pojawił się człowiek?

Reklama

sob., 12/07/2019 - 16:30 -- Anonim (niezweryfikowany)

Jak donosi brytyjski Express, na Antarktydzie doszło do niewiarygodnego odkrycia związanego z klimatem ziemskim, uważanego za pierwszą bezpośrednią obserwację prehistorycznych warunków klimatycznych panujących na Ziemi.

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Princeton wydobył z terenu odległych Wzgórz Allana liczący 2 mln lat lodowy rdzeń. Znalazł w nim uwięzione, nienaruszone gazy cieplarniane- prehistoryczne pęcherzyki dwutlenku węgla i metanu. Badacze są pewni, że lodowa forma jest nietkniętym odbiciem klimatu naszej planety na długo przed pojawieniem się człowieka. Zdaniem kierującego pracami dr Yuzhena Yana, odkrycie daje ogólny obraz zmian klimatu na Ziemi.

- Nie chcemy, byście poczuli jakie zmiany tam zachodziły. Dajemy wam ogólne ujęcie wielkich zmian, jakie zachodziły z biegiem czasu, mówi Yan.

Lodowe próbki dostarczyły badaczom informacji na temat klimatu sprzed 800.000 lat. Ale z uwagi na sposób, w jaki lód z czasem przemieszcza się i kompresuje, jeszcze starsze fragmenty dadzą jeszcze ciekawsze informacje .

- Możliwość bezpośredniego pomiaru składu atmosfery to jedna z największych korzyści, jakie płyną z pozyskania lodowego rdzenia. Dlatego ludzie całymi latami szukają najbardziej odizolowanych miejsc na świecie, żeby takie fragmenty lodu pozyskać, mówi Yan.

Jeszcze 1,2 mln lat temu lodowce były cieńsze i mniejsze. Najprawdopodobniej tworzyły się i cofały co około 40.000 lat. Ale cykl ten, po tzw. przejściu środkowego plejstocenu, znacznie się wydłużył. Wtedy planeta była o wiele zimniejsza niż obecnie i lodowce tworzyły się cofały w cyklu trwającym 100.000 lat.

Chociaż dwutlenek węgla nie jest pozostałością prehistorycznego przejścia badacze odkryli, że teraz nasza planeta zmaga się z bezprecedensowym poziomem tego gazu. NASA podaje, że według danych z października, poziom CO2 w atmosferze wynosi obecnie około 408,53 ppm.

- Jesteśmy świadkami takiego poziomu dwutlenku węgla, jakiego nie było 2 mln lat temu.

Autor: 
M.Miliksić/Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Express.co.uk

Dział: 

Reklama