Tolerancja na alkohol mogła uratować ludzi przed wyginięciem

Reklama

sob., 12/07/2019 - 19:33 -- zzz

Badacze przytaczają przypadki współczesnych małp, które jedzą sfermentowane owoce, a nawet piją wino produkowane przez ludzi i nadal z powodzeniem funkcjonują. Ich dokładniejsza analiza wskazała, że rozwinięcie u ssaków naczelnych tolerancji na alkohol mogła być jednym z czynników, które wpłynęły na zachowanie ciągłości gatunku.

Naukowcy twierdzą, że już afrykańskie małpy, które żyły około 10 milionów lat temu, ewoluowały w kierunku metabolizowania etanolu, czyli związku chemicznego w alkoholu.

Nasi małpowaci przodkowie rozwinęli zdolność gromadzenia białka, które usprawniło procesy metabolizowania etanolu, co pozwoliło im jeść sfermentowane owoce, które spadły na ziemię bez jakichkolwiek negatywnych skutków.

W swojej książce “Alcohol and People: A Long And Social Affair”, profesorowie Dr Kim Hockings i Dr Robin Dunbar sugerują, że te naczelne konkurowały o przetrwanie z innymi gatunkami małp, które w przeciwieństwie do nich były w stanie zjeść niedojrzałe owoce, które nadal znajdowały się na roślinach. Brzmi znajomo? Ludzie do dziś zachowali w sobie to zamiłowanie do jak najsurowszych owoców i warzyw, co można zaobserwować w prawie każdym warzywniaku.

Jakkolwiek by to nie zabrzmiało, również dzisiejsze małpy nie mają problemu z alkoholem. Chętnie sięgają po zgniłe owoce, nie wspominając już o tym, że ochoczo zaglądają również do kieliszków oferowanych im przez ludzi. Trudno jest być pewnym, dlaczego to robią, ale na pewno odzwierciedla to złożoną historię relacji człowieka z alkoholem.

Które zwierząta są największymi pijakami?

W świecie zwierząt najlepiej mają nietoperze, które nawet po mocno zakrapianej libacji nie mają problemów z lataniem. Ptaki potrafią się tak upić, że spadają z drzew!

Największymi pijakami są makaki, które zjadają owoce, dopóki nie zasną. A następnego dnia stosują zasadę – czym się strułeś, tym się lecz i biorą się za owoce od nowa. Małpy, podobnie jak ludzie potrafią uzależnić się od alkoholu. Co ciekawe makaki zdradzały taką samą tendencję do picia jak ludzie; piły, gdy były samotne i najczęściej wieczorami. Kiedy były w stadzie i z innymi zwierzętami alkohol ich tak nie interesował.

Najgroźniejsze bywają pijane słonie, sama ich masa sprawia, że lepiej nie spotkać ich pijanych. Zobacz nagranie, na którym widać zwierzaki pod wpływem. Sądzicie, że zachowują się tak jak ludzie?

 

Autor: 
zzz
Źródło: 

plportal.pl

video: 

Reklama