Sztuczna inteligencja lepszym diagnostykiem?

Reklama

wt., 01/07/2020 - 22:28 -- Anonim (niezweryfikowany)

Jak donosi pismo Nature, międzynarodowy zespół, w którym znaleźli się m.in. naukowcy z londyńskiego Imperial College i Google Health, zaprojektował i stworzył komputerowy model do opisu zdjęć rentgenowskich prawie 29.000 kobiet.

Okazało się, że algorytm jest dużo lepszy w odczytywaniu mammogramu niż sześciu specjalistów, prawie tak dobry jak tandem lekarzy.

Ale w odróżnieniu od ludzi, algorytm nie męczy się, a specjaliści wierzą, że są w stanie go ulepszyć.

Brak radiologów

Obecnie, do odczytu zdjęć danej kobiety brytyjski system zdrowia korzysta z usług dwóch radiologów, a w rzadkich przypadkach, gdy ich oceny są rozbieżne, wzywany jest trzeci lekarz.

W przeprowadzanym badaniu algorytm korzystał z nieoznaczonych zdjęć, żeby nie ujawniać tożsamości pacjentek i w odróżnieniu od lekarzy, nie miał wglądu w historię choroby żadnej z kobiet. Mimo to, był tak dobry, jak dwóch lekarzy razem wziętych, zdecydowanie lepszy od jednego lekarza.

Żeby wykształcić specjalistę radiologa potrzeba dziesięciu godzin nauki. Umiejętność opisu mammogramu jest niezwykle ważna i właśnie dlatego bardzo poszukiwana. Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii brakuje ponad 1.000 radiologów.

Dominic King, pracujący dla Google Health, powiedział, że jest bardzo dumny z rezultatów badań, i że zespół jest na dobrej drodze do opracowania technologii, która może pomóc klinicystom precyzyjniej opisać pierś ze zmianami nowotworowymi.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Reklama