Milenialsi - pierwsze cyfrowe pokolenie

Reklama

pt., 01/10/2020 - 21:33 -- Anonim (niezweryfikowany)

Milenialsi, czyli pokolenie Y, to ludzie, którzy urodzili się od 1981 roku i spotkali nowe tysiąclecie w młodym wieku. Są one również nazywane „następną” generacją. Sam termin „milenial” pochodzi od łacińskiego słowa „millennials” - tysiąclecie. Został wynaleziony przez pisarzy Williama Straussa i Neila Howe'a w 1987 roku. Tak nazwali dzieci urodzone w 1981 r., Które miały ukończyć szkołę w 2000 r., To znaczy na początku nowego tysiąclecia. Inna nazwa tej generacji - pokolenie Y - pojawiła się jako przeciwieństwo poprzedniej generacji X.

Cechy milenialsów różnią się w różnych krajach w zależności od warunków politycznych, gospodarczych i społecznych. Na przykład w Stanach Zjednoczonych osoby urodzone w latach 1981-2003 można przypisać do pokolenia Y, podczas gdy rosyjscy socjologowie klasyfikują osoby urodzone w nowych warunkach społeczno-politycznych - po rozpoczęciu pierestrojki i rozpadzie ZSRR, czyli w latach 1987-2004. Naukowcy nie przyszli do jednoznacznej daty odniesienia.

Przedstawiciele pokolenia Y charakteryzują się infantylizmem: mają tendencję do opóźniania dorosłości i przebywania w domach rodziców tak długo, jak to możliwe. Wielu socjologów przypisuje to przyczynom ekonomicznym: kryzysowi, bezrobociu, cenom mieszkań. Jednak wielu naukowców ma różne punkty widzenia. Tak więc, dr Larry Nelson, profesor Uniwersytetu Brigham Young w USA, uważa, że pokolenia Y nie spieszą się za dorosłością, ponieważ nie chcą się spieszyć i popełniać błędów. Ich rodzice z reguły wcześnie pobrali się i dostali stałą pracę, a teraz wielu się rozwiedli i nie lubią swojej pracy. Według Nelsona milenialsi starają się wyciągać wnioski z błędów poprzedniego pokolenia i dokonać właściwego wyboru za pierwszym razem, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.

Charakterystyczną cechą pokoleń pokoleniowych, wspólnych dla wszystkich krajów, jest ich głębokie zaangażowanie w technologie cyfrowe, ponieważ to właśnie podczas ich dorastania rozpoczęła się cyfryzacja społeczeństwa, a całe ich świadome życie minęło już w erze Internetu.

Pokolenie Y wyróżnia się wysokim poziomem wielozadaniowości: mogą jednocześnie rozmawiać z kilkoma osobami na czatach, jednocześnie czytać artykuł na stronie, sprawdzać dostępność aktualizacji w sieciach społecznościowych i słuchać muzyki.

Milenialsi nie mają wyraźnych tendencji w odniesieniu do polityki, sztuki, religii, ma tendencję do „inności” - pokolenie milenijne chce być „nie jak wszyscy inni” i wyróżniać się z tłumu. W tym stylu autoekspresja jest dla nich bardzo ważna, dzięki Internetowi zyskuje nowe formy. Milenialsi spełniają zatem potrzebę wyrażania siebie w światach wirtualnych i grach online dla wielu graczy, organizują społeczności online, uruchamiają memy (śmieszne zdjęcia) i flash moby (akcje masowe).

Autor: 
Ruslana Safonova

Reklama