„Miejsce, gdzie niczego nie ma”

Reklama

Obrazek użytkownika koscielniakk
sob., 01/25/2020 - 14:18 -- koscielniakk

Ciągnąca się wzdłuż południowo- zachodniego wybrzeża atlantyckiego pustynia Namib, to jedno z najbardziej suchych miejsc na naszej planecie.

Kosmiczny krajobraz pustyni, której nazwa w języku nama znaczy „miejsce, gdzie niczego nie ma”, wysokie wydmy, góry i słoneczne równiny zajmują około 81.000 km kw. i rozciągają się na terytoriach aż trzech państw. Pustynia Namib ma 55 mln lat i jest najstarszą pustynią na świecie. Sahara, jak się ocenia, ma jakieś 2-7 mln lat..

Latem temperatura na pustyni sięga 45 stopni Celsjusza, zaś nocą może spaść poniżej zera.

Z biegiem czasu do surowych pustynnych warunków adaptowały się liczne gatunki flory i fauny, a naturalne procesy, w wyniku których powstały dziwne formy geomorfologiczne, ciągle zastanawiają badaczy.

Na najsuchszą część pustyni Namib spada rocznie około 2 mm deszczu, ale zwierzęta typu hieny, zebry, południowoafrykańskie antylopy, strusie i gepardy świetnie przystosowały się do tych surowych warunków.

Jednym z najbardziej niegościnnych terenów pustyni Namib jest Wybrzeże Szkieletów - wysokie wydmy i zardzewiałe wraki statków, ciągnące się przez 500 km wzdłuż Atlantyku, od południowej Angoli do Namibii.

Makabryczna nazwa tych terenów pochodzi od gromadzących się tam od setek lat licznych wielorybich szkieletów i prawie 1.000 wraków.

Wybrzeże Szkieletów bardzo często spowija gęsta mgła, którą wywołuje zimny atlantycki Prąd Benguelski wzdłuż południowo- zachodniej Afryki zderzający się z ciepłym powietrzem pochodzącym z głębi pustyni. Mgła stwarza dla żeglarzy bardzo niebezpieczne warunki i dlatego Buszmeni nazywają ten region „ziemią, którą Bóg stworzył w złości”.

Dzisiaj turyści przyjeżdżają na pustynię Namib, żeby zobaczyć spektakularne wydmy wokół Sossusvlei, wyschnięte słone jezioro i błota w Parku Narodowym Namib-Naukluft, trzecim największym parku Afryki (50.000 km kw.). Piasek koło Sossusvlei ma specyficzny ciemnoczerwony odcień, który daje utleniające się żelazo, występujące w piasku w wysokim stężeniu.

Wydmy pustyni Namib są jednymi z najwyższych na świecie. Wiele z nich przekracza 200 m wysokości, a tak zwana “wydma 7”, na północ od czerwonego Sossusvlei, ma nawet 400 m.

Jednym z największych cudów i tajemnic pustyni Namib jest zjawisko geomorfologiczne znane jako “magiczne kręgi”, albo “pierścienie”. Te okolone trawą kręgi piasku, zajmujące całą powierzchnię pustyni, od dziesięcioleci mieszają w głowach badaczom. Niemal idealnie okrągłe, najlepiej widoczne z powietrza, są na równinach i wydmach.

W centralnej części pustyni kręgi te mają około 1,5-6 m średnicy, a na północnym zachodzie są cztery razy większe i osiągają szerokość 25 m.

Przez lata uważano, że kręgi istnieją tylko na pustyni Namib, ale w 2014 roku podobną formację odkryto w Australii Zachodniej. Lud Himba wierzy, że kręgi z pustyni Namib robią duchy i są to tak naprawdę odciski stóp boga Mukurua. Według innych, tajemnicze kręgi zrobiły statki UFO. Jeszcze inni mówią o wróżkach tańczących nocą.

 

Do dzisiaj brak uniwersalnej teorii powstania tajemniczych kręgów.

 

Autor: 
M.I.M/Tłum. Emilia Librda
Źródło: 

BBC

Dział: 

Reklama