Mumia przemówiła!

Reklama

sob., 01/25/2020 - 21:43 -- Anonim (niezweryfikowany)

Za pomocą drukarki, skanerów medycznych i elektronicznej tchawicy naukowcom udało się odtworzyć struny głosowe zmumifikowanego dostojnika, żyjącego w Egipcie 3.000 lat temu. Z pracy opublikowanej właśnie w Scientific Reports wynika, że tylko dzięki zaawansowanej technice udało się `wyprodukować` jedną jedyną głoskę „e”, dzięki której już wiadomo, jak brzmiał głos starożytnego Egipcjanina.

- Dźwięk, który słyszycie produkują jego struny głosowe z miejsca, w którym leży w sarkofagu, mówi elektrotechnik z londyńskiego Royal Hollow- David Howard.

To "e" prawdopodobnie nie odzwierciedla precyzyjnie mowy kapłana Nesiamuna, z którego mumią pracowali naukowcy, ponieważ jego język przez 3.000 lat stracił większość swojej masy. Skonstruowany model nie wystarczy zatem do syntezowania całych wyrazów, ani zdań.

- Pracujemy nad tym, żeby pewnego dnia to się udało.

Wcześniej, tą samą metodą, technik reprodukował struny głosowe i głos współczesnych ludzi, w tym swój, i doszedł do wniosku, że produkowane dźwięki są bardzo realistyczne i nie odbiegają od oryginalnych. W przypadku szczątków ludzkich, nowatorską technologię Howarda zastosowano po raz pierwszy.

Do eksperymentu wybrano mumię Nesiamuna z brytyjskiego Muzeum w Leeds. Ponieważ tkanki miękkie gardła i aparatu głosowego mumii zachowały się w dobrym stanie, Nesiamun był doskonałym kandydatem. Howard planuje kolejny etap swojego projektu, w którym spróbuje reprodukować dźwięk śpiewu kapłana. Nesiamun był kapłanem i notariuszem w czasach faraona Ramzesa XI. Podczas pełnienia posług kapłańskich często śpiewał i melorecytował modlitwy.

- Ponieważ egiptolodzy znają już fonetykę i sposób pisania muzyki z tego okresu, możemy reprodukować fragmenty tego, co śpiewał.

Żeby tego dokonać, Howard musi przy pomocy oprogramowania komputerowego wykreować język odpowiadający głoskom tej wielkości. Język odgrywa ważną rolę w mowie i śpiewie, a mięśnie języka kapłana niestety nie są zbyt dobrze zachowane. Zdaniem archeologów, Nesiamun umarł w wieku 50 lat. Miał bardzo słabe zęby i obolałe dziąsła.

- Nowy język prawdopodobnie uda się połączyć z jego własnym aparatem mowy. To możliwe, choć trudne, przyznał Howard.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Fonet, Tanjug

Dział: 

Reklama