Sycylia refunduje medyczną marihuanę

Reklama

sob., 02/01/2020 - 13:25 -- Anonim (niezweryfikowany)

Władze regionu Sycylia zdecydowały o zrefundowaniu kosztów leczenia pacjentom, którzy stosują kurację medyczną marihuaną. Stosowny dekret podpisał Asesor ds. Ochrony Zdrowia Ruggero Razza. Lek będzie dostępny bezpłatnie dla osób cierpiących na przewlekłe bóle, bóle neuropatyczne oraz spastyczność wynikającą ze stwardnienia rozsianego, leczących się w publicznych ośrodkach zdrowia.

Kurację marihuaną obejmującą okres nie dłuższy niż sześć miesięcy, mogą przepisywać neurolodzy, anestezjolodzy, lekarze intensywnej terapii, specjaliści zajmujący się leczeniem bólu oraz doktorzy akredytowani przez Regionalne Agencje ds. Zdrowia. Pacjenci będą mogli zamówić lek w aptekach szpitalnych. Jednak na ten moment apteki szpitalne nie produkują tego typu specyfiku. Stąd Agencja będzie podpisywała umowy z prywatnymi dostawcami. Obecnie pięć aptek prywatnych (z Agrigento, Palermo, Katanii, Syrakuz oraz Rakusy) wytwarza specyfiki farmaceutyczne na bazie marihuany.

Dekret podpisany przez władze regionu Sycylia jest wynikiem intensywnych, trwających ponad rok prac prowadzonych przez asesora Razzę na wniosek licznych organizacji takich jak np. Bister z Katanii czy  "Esistono i diritti"  (Mamy prawa – przyp.tłum.) z Palermo. ,,Dziękujemy asesorowi Razzy za jego wrażliwość na kwestie związane z leczniczą marihuaną oraz za podpisanie dekretu – powiedział Giuseppe Brancatelli z organizacji Bister. To ważny krok, ale my wraz z innymi organizacjami będziemy nadal działać na rzecz rozszerzenia listy schorzeń objętych prawem do bezpłatnego leczenia konopiami indyjskimi".

Autor: 
Tłum. Katarzyna Berto
Źródło: 

ansa.it

Reklama