Koronawirus: Johnson&Johnson intensywnie pracuje nad szczepionką

Reklama

Obrazek użytkownika koscielniakk
wt., 03/31/2020 - 17:17 -- koscielniakk

Amerykański koncern farmaceutyczny Johnson & Johnson zamierza we wrześniu rozpocząć testy kliniczne eksperymentalnej szczepionki przeciw SARS-CoV-2. Jak informuje zarząd firmy, szczepionka mogłaby być gotowa na początku 2021 roku.

Prace nad biopreparatem rozpoczęły się w styczniu tego roku. Koncern podpisał już umowę z Biomedical Advanced Research and Development Authority (BARDA), na mocy której J&J zobowiązał się do produkcji ponad miliarda dawek.

W pracach nad szczepionką firma wykorzystuje tę samą technologię, która umożliwiła rozwój eksperymentalnej szczepionki przeciw eboli.

Miliard dolarów

Johnson & Johnson i BARDA sfinansują badania, których celem jest szczepionka, dlatego na badania kliniczne wydadzą około miliarda dolarów.

"Świat stoi w obliczu ogromnego kryzysu zdrowia publicznego, a my chcemy doprowadzić do tego, żeby szczepionka przeciwko SARS-CoV-2 była dostępna na świecie w jak najkrótszym terminie, powiedział prezes J&J Alex Gorsky.

J&J to nie jedyna firma pracująca nad szczepionką, bo pandemia koronawirusa szerzy się na świecie jak ogromny pożar.

Amerykańska firma biotechnologiczna Moderna Inc. w lutym przedstawiła rządowi szczepionkę przygotowywaną do wstępnych testów. Jak donosi Amerykański Narodowy Instytut Alergii i Chorób Zakaźnych, pierwszych ochotników zaszczepiono już na początku marca.

 

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Reklama