Tajemnica psiego nosa

Reklama

Obrazek użytkownika koscielniakk
wt., 04/07/2020 - 16:11 -- koscielniakk

Zdaniem szwedzkich i węgierskich naukowców, tajemnica psich nosów została rozwiązana. W badaniach wzięły udział trzy psy, które były w stanie wykryć bardzo słabe źródła ciepła.

Okazało się, że psie nosy są ultra ważnymi detektorami ciepła i wcale nie służą do regulacji ciepłoty ciała, pisze Sky News.

Testy pokazały, że gdy temperatura zewnętrzna oscylowała wokół 30 stopni Celsjusza, koniec psiego nosa był chłodniejszy o 5 stopni. Gdy temperatura na zewnątrz wynosiła 0, temperatura psiego nosa wynosiła 8 stopni. Oba parametry wyrównały zatem do 15 stopni.

Jak wynika z badania opublikowanego w Scientific Reports, takie różnice sugerują, że czubek psiego nosa pełni funkcję czujnika. Nos psa może wykryć z odległości 1,5 m nawet bardzo słabe źródła ciepła, pochodzące na przykład od małych zwierząt.

Naukowcy badali reakcje trzech psów potrafiących zidentyfikować, które z identycznych obiektów podgrzewano do 12 stopni powyżej temperatury pokojowej.

- Wszystkie trzy czworonogi były w stanie wykryć, skąd dochodzi słabe promieniowanie cieplne. Żeby człowiek mógł je wyczuć, musiałby dotknąć powierzchni emitora, twierdzą naukowcy.

Korzystając z rezonansu magnetycznego i porównując reakcje na bodźce termiczne o tej samej temperaturze, badacze zauważyli również, że gwałtowny wzrost temperatury powodował u psów zwiększoną reakcję nerwową.

 

Autor: 
J.A.K./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

blic.rs

Dział: 

Reklama