Implanty i czipy w ludzkich czaszkach?

Reklama

pt., 06/05/2020 - 12:33 -- Anonim (niezweryfikowany)

Elon Musk ponownie wypowiedział się na temat przyszłości sztucznej inteligencji oraz roli, jaką jego firma odgrywa w kreowaniu warunków koniecznych do koegzystencji ludzi i maszyn.

Przedsiębiorca przyznał, że startup Neuralink, który sam zakładał, jest coraz bliżej testów na ludziach.

Neuralink jeszcze w lipcu 2019 roku potwierdził prace nad robotem, który w celu interakcji z komputerami potrafi lokować implanty głęboko w ludzkim mózgu. Informacje pozyskano na podstawie badań przeprowadzonych na szczurach laboratoryjnych. Do mózgów gryzoni wszczepiono 1.500 elektrod niestety, nie można z całą pewnością stwierdzić, czy takie elektrody będą mogły funkcjonować w ludzkim mózgu, pisze Futuryzm.

 

Jeśli okaże się, że jest funkcjonalna, nowa technologia przede wszystkim posłuży, zdaniem ekspertów, do przywracania zdolności poruszania się, widzenia i słyszenia wszystkim tym, którzy te zdolności utracili. Musk uważa, że powiązanie ludzkich mózgów z komputerami stanie się jedynym sposobem nadążania za rozwojem sztucznej inteligencji. Wtedy, technologia będąca wyjściowo lekiem stanie się czymś o wiele potężniejszym. W tym kontekście podano do wiadomości, że „testy na ludziach będą przeprowadzane za niecały rok”.

 

Implanty, o których wspominał Musk, będą miały objętość ¼ ludzkiego włosa. Do tkanki mózgowej będą wszczepiane za pomocą specjalnych igieł, które pomogą uniknąć uszkodzenia naczyń krwionośnych na powierzchni mózgu. Tak skonstruowane sensory będą wychwytywać sygnały płynące z mózgu i przesyłać je do odbiornika- czipa wszczepionego w górną częś

czaszki. Stamtąd informacje będą przesyłane bezprzewodowo do docelowego urządzenia, donosi PC Press.

 

Musk zwraca uwagę, że na pewnym poziomie wszyscy jesteśmy już cyborgami, a w przyszłości będziemy jeszcze bardziej zależni od telefonów komórkowych i innego tego typu sprzętu. Wielu z nas już teraz tracąc telefon czuje się tak, jakby stracił jakąś część siebie.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Telegraf.rs

Dział: 

Reklama