NASA: Teleskop w balonie

Reklama

śr., 08/05/2020 - 11:52 -- MagdalenaL

Aby móc obserwować niewidoczne dla ludzkiego oka, pochodzące ze stratosfery światło o długości fali mniejszej niż jeden milimetr, NASA planuje wysłać nad Antarktydę nowy 2,5-metrowy teleskop o nazwie ASTHROS. Według oficjalnej strony internetowej Agencji, teleskop zostanie wyniesiony na wysokość 40 km przez ogromny balon.

 

Balon powinien wystartować z Antarktydy w 2023 roku i przez trzy tygodnie „wędrować” po biegunie południowym. Na wysokości czterokrotnie większej niż wysokość lotu samolotów komercyjnych naukowcy będą obserwować fale światła, które zwykle są blokowane przez atmosferę ziemską.

Eksploracja czterech pól

Chociaż balony kojarzą się z przestarzałą technologią, NASA uważa je za bardzo przydatne do badań i w różnych częściach świata wystrzeliwuje ich od 10 do 15 rocznie. Są znacznie tańsze niż misje kosmiczne, a wykonanie zadania przy ich pomocy- łatwiejsze i szybsze.

ASTHROS będzie wyposażony w miernik ruchu i prędkości gazu tworzącego się wokół nowo powstałych gwiazd. `Balonowa misja` zbada cztery pola, z których dwa są charakterystyczne dla formowania się nowych gwiazd w galaktyce Drogi Mlecznej. Teleskop po raz pierwszy stworzy trójwymiarowe mapy gęstości, prędkości i ruchu gazów w regionach, w których pojawiają się nowe gwiazdy. Aby to wszystko było możliwe, potrzebny jest ogromny balon. Po wypełnieniu helem będzie miał 150 m szerokości.

 

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 

Reklama