Pomyślne lądowanie kapsuły Crew Dragon

Reklama

czw., 08/06/2020 - 14:08 -- AleksandraJ

SpaceX i NASA pomyślnie wykonały lądowanie kapsuły Crew Dragon

W historycznym momencie SpaceX i NASA zakończyły ostatnią fazę misji Demo-2, w której brała udział kapsuła Crew Dragon, pierwszy przystosowany do transportu załogi pojazd SpaceX. Jest to koniec demonstracyjnej misji, w której dwóch astronautów z NASA, Bob Behnken i Doug Hurley, zostało przetransportowanych na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Start odbył się 30 maja, a astronauci pozostali na stacji przez 2 miesiące.

 

Podczas całej misji kapsuła Crew Dragon, spełniła wszystkie oczekiwania i automatycznie wykonała procedurę dokowania i od dokowania na stacji, oraz spadku z orbity i lądowania w morzu, bezpiecznie sprowadzając astronautów na Ziemię. Częścią misji była też ewakuacja załogi, po ich lądowaniu w Zatoce Meksykańskiej, wykonana przez statek SpaceX.

Cała operacja odbyła się zgodnie z planem i już o 3:18 kapsuła została załadowana na statek. Drzwi kapsuły zostały otwarte o 4:00, a załoga opuściła ją o 4:06. W okolicy miejsca lądowania znajdowało się kilkadziesiąt prywatnych łodzi, co jest naruszeniem warunków bezpieczeństwa. Załoga SpaceX ustanowiła jednak kordon wokół strefy lądowania i kontynuowała misję pomimo niesprzyjających warunków.

Jeśli testy wykonane przez NASA nie wykażą błędów w operacji, pomyślne zakończenie misji Demo-2 oznacza, że Crew Dragon i Falcon-9 zostaną dopuszczone do użytku w transporcie na orbitę. Wstępne rozeznanie wskazuje na to, że misja odbyła się w pełni pomyślnie i nie ma przeciwskazanie do użytku pojazdów SpaceX. Co ciekawe, w misji wykonano pierwsze od 45 lat lądowanie w wodzie.

Kolejnym krokiem dla Crew Dragon jest rozpoczęcie operacji jako standardowy transport dla Stanów Zjednoczonych do i z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Pierwsza z tych misji, nazwana Crew-1, jest planowana na wrzesień. Przetransportuję ona trzech astronautów z NASA i jednego z JAXA na kolejną zmianę jako załoga stacji.

Oznacza to, że po raz pierwszy od zakończenia programu wahadłowców kosmicznych w 2011, NASA w pełni kontroluję sposoby transportu ich astronautów na MSK. W tym celu rozpoczęty został Commercial Crew Program, mający na celu zachęcenie prywatnych firm do prowadzenia prac nad komercyjnym sposobami na loty kosmiczne. Firma SpaceX dokonała tego jako pierwsza. Za nimi stoi Boeing pracując nad ich własnym komercyjnym programem kosmicznym.

Poza zapewnieniem dostępu do MSK, NASA chcę też zaoszczędzić pieniądze oferując loty na pokładzie Crew Dragona i stworzonego przez Boeinga statku Starliner, osobom prywatnym. SpaceX już teraz pracuje nad rozpoczęciem wycieczek w kosmos na pokładzie Crew Dragon. Ich statek może przenosić aż siedem osób, a NASA planuję zajęcie nie więcej niż czterech miejsc.

 

 

Autor: 
Darrell Etherington tłum. Mateusz Basiak
Dział: 

Reklama