Czy potrzebujemy alarmu klimatycznego?

Reklama

wt., 08/11/2020 - 11:09 -- MagdalenaL

Zmiany klimatyczne, chociaż ostatnio trochę się o nich zapomina, wciąż są narastającym problemem. W jaki sposób możemy sobie z nim poradzić i na czym polega propozycja wprowadzenia alarmu klimatycznego?

Zmian klimatycznych nie należy lekceważyć

 

Jedni alarmują, że to poważny problem, inni mówią, że niczego takiego nie ma… Czy rzeczywiście jesteśmy świadkami groźnych zmian klimatu? Jak informuje WWF na swojej stronie internetowej, „Średnia temperatura Ziemi wzrosła już o ponad 1°C od czasów rewolucji przemysłowej. Mamy coraz mniej czasu na działanie. Tak gwałtowny wzrost temperatury spowodowany jest działalnością człowieka. Jeśli szybko nie zredukujemy gazów cieplarnianych, może być jeszcze większy.  Punkt krytyczny, po którego przekroczeniu może dojść do zachwiania globalnej równowagi systemu klimatycznego, wynosi zaledwie 2°C. Jesteśmy świadkami dynamicznej zmiany klimatu związanej z działalnością człowieka. Czas działać!” Skąd wiadomo, że to prawda? WWF powołuje się na Specjalny Raport IPCC: „Skutki zmiany klimatu są już odczuwalne na całym świecie. Według Specjalnego Raportu IPCC (Międzyrządowy Panel ds. Zmiany Klimatu) ,,Global Warming of 1,5°C”. przy wzroście średniej globalnej temperatury o 2°C będą one dużo poważniejsze niż prognozowano dotychczas.” Zmiany klimatyczne wiązać się mogą z częstszymi suszami, powodziami, falami upałów i podnoszeniem się poziomu mórz i oceanów. Następstwami tych zmian mogą być migracje klimatyczne, a według najbardziej pesymistycznych prognoz – wymieranie naszego gatunku.

Co można zrobić?

WWF to jedna z organizacji, która działa na rzecz powstrzymania zmian klimatycznych. Co udało im się zrobić do tej pory? „Współpracujemy z politykami i administracją publiczną w zakresie polityki klimatycznej, efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii. Nakręciliśmy film „Punkt Krytyczny”, który jest pierwszym w Polsce dokumentem przedstawiającym z bliska zagadnienie zmiany klimatu i pokazującym, że polityka klimatyczna to szansa na rozwój, a nie zagrożenie. (…) Wzięliśmy udział w Szczycie Klimatycznym (COP24), który w 2018 r. odbył się w Katowicach. Podczas Szczytu stworzyliśmy petycję do polityków o podjęcie natychmiastowych działań mających na celu obniżenie emisji, którą w ciągu dwóch tygodni trwania Szczytu podpisało ponad 11 tysięcy Polek i Polaków. (…) Bierzemy udział w konsultacjach społecznych rozporządzeń i dokumentów strategicznych dotyczących klimatu i energii.” – wylicza organizacja na swojej stronie.

Alarm klimatyczny

Inną organizacją działającą na rzecz przeciwdziałania zmiany klimatu, jest Extinction Rebellion, które o sobie pisze wprost: „Stoimy w obliczu globalnej katastrofy ekologicznej. Musimy działać teraz, aby powstrzymać masowe wymieranie – nasze i innych gatunków. Dołącz do rebelii.” Dlaczego członkowie organizacji nazywają się rebelią? Jak sami tłumaczą to w opisie jednego ze swoich wydarzeń, „jeszcze nigdy w swojej historii ludzkość nie znajdowała się w tak krytycznej sytuacji. (…) Jesteśmy świadkami gwałtownego ocieplania klimatu oraz szóstego masowego wymierania. Jeśli nie podejmiemy niezwłocznie radykalnych, zdecydowanych kroków, nasz gatunek również czeka zagłada. Rządy przez lata stawiały krótkoterminowe korzyści polityczne i zyski prywatnych firm ponad dobrem ogółu, pozbawiając w ten sposób demokrację jej istoty. Gdy władze przestają chronić obywateli, a zwłaszcza gdy celowo dopuszczają się rażących zaniechań zagrażających naszemu bezpieczeństwu, prawem obywateli staje się poszukiwanie rozwiązań mających na celu przywrócenie demokracji w jej właściwej formie i zabezpieczenie społeczeństwa przed katastrofalnymi skutkami tych zaniechań.” Jednym z postulatów Extinction Rebellion jest właśnie wprowadzenie alarmu klimatycznego, który wiązałby się z podjęciem radykalnych zmian w celu ratowania naszego klimatu.

 

Autor: 
Maria Idryjan

Reklama