Białucha arktyczna przetransportowana dziewięć tysięcy kilometrów, z oceanarium w Chinach do schroniska oceanicznego

Reklama

czw., 08/13/2020 - 08:50 -- AleksandraJ

 

Dwie 12-letnie białuchy arktyczne, zostały przetransportowane z oceanarium w Chinach, gdzie spędziły większość swojego życia występując w pokazach dla widowni, do sanktuarium w Islandii.

Wieloryby, o imieniu Little White i Little Gray, rozpoczęły swoją podróż z oceanarium w Szanghaju w czerwcu zeszłego roku, dzięki brytyjskiej fundacji Sea Life Trust. By dotrzeć do swojego nowego domu, pokonały dystans ponad 9600 kilometrów. Teraz żyją w pierwszy na świecie oceanicznym sanktuarium dla białuch, położonym w zatoce Klettsvik na południowym wybrzeżu Islandii. Przed uwolnieniem na teren sanktuarium, zwierzęta spędzą teraz trochę czasu aklimatyzując się do nowego środowiska.

Do transportu wielorybów użyto specjalnie zaprojektowanej uprzęży, która pozwoliła, pracownikom unieść ważące 1200kg zwierzęta. Uprząż jest wyposażona w amortyzujące elementy wykonane z pianki, co pozwoliło na transport białuch, ciężarówką i łodzią. Cały transport z Chin do Islandii zajął 12 godzin i został przeprowadzony na lądzie, w wodzie i w powietrzu. Według ekspertów monitorujących operacje, zwierzęta były zdrowe i dobrze karmione.

By przygotować wieloryby do życia w ich nowym domu, pracownicy sanktuarium pomagają im teraz przybrać na wadzę, co pozwoli zwierzętom na przeżycie w niższych temperaturach. Stopniowo zmniejszają też temperaturę w ich tymczasowym basenie o 8 stopni Celsjusza.

“Tania i bezpieczna metoda transportu białuch była rozważana już od roku 2012, kiedy Merlin Entertainment zakupiła Changfeng Ocean World. Firma ta nie planuje przetrzymywać wielorybów i delfinów w niewoli.” powiedział pracownik fundacji Sea Life Trust.

“Z wielką radością możemy ogłosić, że Little White i Little Gray bezpiecznie dotarły do tymczasowych basenów w sanktuarium, i już niedługo zostaną uwolnione do ich nowego domu w oceanie.” powiedział Andy Bool, szef fundacji. “Po obszernymi planowaniu i wielokrotnych próbach, możemy powiedzieć, że transport wielorybów poszedł gładko i wszystko odbyło się zgodnie z planem.”

“Nasz zespół ekspertów i weterynarzy uważnie obserwuję zwierzęta i ciągle monitoruję ich zdrowie. Mamy nadzieje, że wkrótce będziemy mogli je uwolnić.”

Przed ich transportem do oceanarium w 2011 roku, białuchy żyły w rosyjskim centrum badawczym. Wieloryby wrócą teraz do oceanu po raz pierwszy od 12 lat. Będą ciągle obserwowane by ocenić, czy są gotowe na życie w ich nowym oceanicznym środowisku.

Od roku 1988, sanktuarium w zatoce Klettsvik gościło też Keiko, orkę, która wystąpiła w filmie “Uwolnić Orkę”. W 2002 podjęto próbę uwolnienia Keiko do oceanu, ale z uwagi na jej zależność od ludzi, nie była ona w stanie przystosować się do nowego środowiska. Zmarła 18 miesięcy później w norweskim fiordzie.

Autor: 
Victoria Bell tłum. Mateusz Basiak
Dział: 

Reklama