Nowe zdjęcia ujawniają, że pod powierzchnią planety Ceres znajdują się pokłady wody morskiej

Reklama

czw., 08/13/2020 - 08:57 -- AleksandraJ

Karłowata planeta Ceres, wcześniej uważana za pustą skałę, okazała się czymś kompletnie innym. Wyniki misji badawczej przeprowadzonej w poniedziałek wskazują, że jest to planeta oceaniczna, z dużymi zasobami wodnymi ukrytymi pod powierzchnią.

Ceres jest największym obiektem znajdującym się w pasie asteroid pomiędzy Marsem a Jowiszem. Na Ceres występuję grawitacja, co pozwoliło sondzie Dawn na zrobienie wysokiej jakości zdjęć powierzchni planety.

Teraz, grupa naukowców z Stanów Zjednoczonych i Europy zajmuję się analizą zdjęć zrobionych z odległości 35km od Ceres. Badanie skupia się na kraterze Occator, istniejącym na planecie od 20 milionów lat. Naukowcy odkryli, że pod jego powierzchnią znajduje się duży zbiornik słonej wody.

Kolejne badania opublikowane w poniedziałek w czasopismach naukowych “Nature Astronomy”, “Nature Geoscience” i “Nature Communications” ukazują kolejne informacje o planecie odkrytej w 1801 roku przez włoskiego astronoma, Giuseppe Piazzi.

Używając obrazowania w podczerwieni, jedna z grup badawczych odkryła na Ceres obecność hydrohalitu, minerału który często występuje w wodzie morskiej. Hydrohalit nigdy wcześniej nie został zaobserwowany poza Ziemią.

Maria Cristina De Sanctis, z Rzymskiego Instytutu Astrofizyki, mówi, że obecność hydrohalitu jest wyraźnym znakiem, że na Ceres znajduje się woda morska. “Możemy teraz powiedzieć, że Ceres jest czymś w rodzaju planety oceanicznej, podobnie jak niektóre księżyce Jowisza i Saturna.”

Według badaczy, zasoby soli na Ceres zbierały się przez dwa miliony lat, co jest wciąż tylko krótką chwilą w skali kosmosu. Oznacza to, że woda morska może wciąż wydobywać się z wnętrza planety. Według De Sanctis, będzie to miało ogromny wpływ na przyszłe badania planety. “Materiały znalezione na Ceres są niezwykle ważne dla przyszłego rozwoju astrobiologii” mówi. “Wiemy, że obecność tych materiałów jest niezbędna do powstania życia.”

W kolejnym artykule, Julie Castillo-Rogez z Kalifornijskiego Instytutu Technologii, pisze, że odkrycie hydrohalitu było decydującym czynnikiem w odkryciu że na Ceres występuje aktywność związana z wodą. “Materiał na powierzchni Ceres nie jest stabilny, co oznacza, że musiał się tam pojawić niedawno”

Kolejny artykuły autorstwa Amerykańskich naukowców postuluje, że wydmy i wzgórza widoczne na zdjęciu krateru Occator, zostały uformowane, gdy uderzenie meteorytu w planetę uwolniło z pod jej powierzchni wodę, która potem zamarzła. Badacze twierdzą, że taki proces zamarzania wody “wykracza poza Ziemię i Marsa, i mógł być zaobserwowany na Ceres w niedalekiej przeszłości.”

Autor: 
tłum. Mateusz Basiak
Dział: 

Reklama