Cyberprzemoc- co to jest i jak się przed nią uchronić?

Reklama

pt., 08/14/2020 - 10:14 -- MagdalenaL

Rozwój technologii nie tylko sprawia, że nasze życie jest prostsze, ale daje możliwość chwalenia się znajomym w sieciach społecznościowych nową sukienką czy drogim wypoczynkiem. Niektórzy używają takich witryn do autoafirmacji lub żeby wyrządzić krzywdę. Mowa tu nie tylko o botach, które obrażają w komentarzach przeciwników politycznych, a o prawdziwych ludziach, których celem jest zniszczenie nieprzyjaciela w sieci. Dowiedzieliśmy się, czym jest cyberprzemoc, jak mu przeciwdziałać i chcemy jak najszybciej się tym z wami podzielić. 

Cyberprzemoc- rodzaj znęcania się. Celem cyberprzemocy jest również poniżanie człowieka, zadanie mu szkody moralnej, zniszczenie jego reputacji. Od tradycyjnego prześladowania różni się tym, że okrutne działania występują za pomocą narzędzi komunikacji: telefonów, portali społecznościowych i poczty elektronicznej. 

Przejawy cyberprzemocy:

Cyberprzemoc polega na poniżaniu ludzi w Internecie. Jednak przemoc ta źle wpływa nie tylko na obiekt cyberprzemocy, ale także na obserwatorów pasywnych. By lepiej uwydatnić cechy tego rodzaju prześladowania wśród komentarzy, należy znać jego przejawy. 

Ataki. Gdy się pojawiają, ofiara otrzymuje obraźliwe powiadomienia, komentarze pod zdjęciami czy nawet można przeczytać całe posty o ofierze, zamieszczone w sieciach społecznościowych. 

Zniesławienie. Tutaj wszystko jest zrozumiałe: prześladowca rozpowszechnia nieprawdziwą informację. To nie musi być tylko w postaci tekstu, ale także memy, zmontowane filmy czy photoshop. 

Publiczny rozgłos. Nie jest to nowością, że prywatne fotografie trafiają do sieci- jest to publiczny rozgłos. To samo stosuje się informacji, która jest tajemnicą, ale staje się znana dużej ilości osób. 

Naśladownictwo. To rozsyłanie powiadomień lub publikowanie zdjęć przez prześladowcę w imieniu ofiary. 

Cyber grooming (uwodzenie). Nieznajoma osoba początkowo spoufala się z ofiarą, a później wymaga od niej intymnych zdjęć lub filmów. 

Wyobcowanie. Ignorowanie waszej osoby na czacie czy nawet usuwanie z grup online. 

Trollowanie. Zdawałoby się, że niewinna drwina w komentarzach nie niesie niczego złego, ale to także przejaw cyberprzemocy. 

Jak walczyć z cyberprzemocą? 

Najczęściej przez cyberprzemoc cierpią dzieci chociaż dorośli również nie są zabezpieczeni przed tym rodzajem prześladowania. Do prawodawstwa ukraińskiego już wprowadzono ten termin: cyberprzemoc i następny krok jaki obiecano to ustanowienie odpowiedzialności, jaka będzie stała za prześladowaniem w sieci. Dopóki jest to w planach, należy wiedzieć jak walczyć z prześladowcami. 

Na początkowym etapie, gdy zaobserwowaliście już pierwsze obrazy czy przemoc, próbujcie ignorować sprawcę. Często ludzie, którzy szukają sobie ofiary w sieci, chcą zobaczyć reakcję zwrotną i wywołać pewne emocje. Dlatego przez brak jakiejkolwiek reakcji sprawca może całkowicie stracić zainteresowanie. Jeżeli to nie zatrzyma prześladowcy i będzie on kontynuował wysyłanie wam powiadomień lub komentarzy, po prostu go zablokujcie. Na portalach społecznościowych jest taka możliwość, żeby człowiek więcej nie mógł was obserwować i wysyłać powiadomienia. Jest także możliwość poskarżenia się na prześladowcę w sieci, a wtedy jego strona może zostać zablokowana dla wszystkich. Starajcie się ograniczać publikację osobistych informacji w sieciach społecznościowych. Na przykład, nie pokazujcie swojego numeru telefonu lub adresu zamieszkania. Z takiej informacji nie musi skorzystać tylko prześladowca, a również oszuści, którzy mają poważne cele. By zabezpieczyć swoją pocztę elektroniczną, wybierzcie trudne hasło i zmieniajcie je od czasu do czasu. Nie będzie także daremna wieloczynnikowa identyfikacja: gdy do dostępu do waszego profilu będzie trzeba wpisać kod SMS z poczty. Dzięki temu, naśladownictwo będzie dużo trudniejsze. Rozmawiajcie z dziećmi. Wyjaśnijcie im, że jakiekolwiek obrażanie w Internecie, a tym bardziej prośby o wysłanie zdjęć intymnych nie jest normą. O takich wypadkach dzieci muszą opowiadać dorosłym i razem znaleźć wyjście z sytuacji. Jeżeli cyberprzemocy nie można pokonać samodzielnie- zwróćcie się o pomoc. Zróbcie zdjęcia ekranu korespondencji listowej czy innych dowodów i zadzwońcie na policję. Można także zwrócić się o pomoc do Ukraińskiego Związku Helsińskiego w związku z prawami człowieka. Pamiętajcie, że jakiekolwiek przejawy agresji powinny być ukarane. 

Autor: 
Tłumaczenie: Milena Baran
Dział: 

Reklama