Tajemnica psich nosów

Reklama

pon., 09/21/2020 - 13:23 -- MagdalenaL

Po wspaniałej zabawie lub głaskaniu po brzuszku,psy mają w zwyczaju szturchać człowieka nosem w ramach podziękowań. Właściciel może się zastanawiać: czy to normalne, że nos psa jest taki zimny i mokry?

Odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak. Tak samo jak naturalny jest ciepły nos, zwłaszcza po psiej drzemce, według AnnyBálint, badaczki na Uniwersytecie EötvösaLoránda w Budapeszcie, zajmującej się zachowaniem zwierząt. „Kiedy pies śpi, jego nos zwykle się nagrzewa i wysycha. Ale przebudzeniu, gdy psy liżą swoje nosy, znowu stają się one mokre.

Czy za mokrym nosem kryją się jakieś korzyści?

Przypuszczano, że zimny nos u psów mógłby pomagaćim w regulacji temperaturyich ciała. Jednak czubek nosa jest tak mały, że najprawdopodobniej nie jest w stanie przyczynić się do obniżenia temperatury, przyznała Bálint.

Aby bardziej zgłębić temat, międzynarodowy zespół naukowców postanowił zmierzyć temperaturę nosa u kilku zwierząt, w tym konia, psa czy łosia. Zanim Bálint dołączyła do projektu, wiadomo już było, że czubki nosa (zwane również rinariami)zwierząt mięsożernych są zwykle chłodniejsze niż u przedstawicieli roślinożerców. Prawdopodobnie chłodniejszy czubek nosa mógł być zaletą wśród zwierząt żyjących na wolności.

Zespół przeprowadził dwa eksperymenty - jeden przyglądał się zachowaniu zwierząt, podczas gdy drugi badał zmiany zachodzące w mózgu, aby sprawdzić, czy zimny nos może zapewnić lepsze wykrywanie różnic temperaturowych. W pierwszym eksperymencie zespół z powodzeniem wyszkolił trzy psy domowe, aby pomiędzy obiektem o temperaturze pokojowej, a cieplejszym na swoją potencjalną ofiarę wybierały ten drugi. Wyniki wykazały, że psy rzeczywiście mogą wykrywać słabe promieniowanie cieplne z odległości zbliżonej do tej, gdy polowałyby na zdobycz na wolności.

W drugim badaniu, koncentrującym się na mózgu, naukowcy wykorzystali pojemnik zawierający ciepłą wodę i drzwi izolujące. Eksperyment przeprowadzono na 13 psachdomowych wytresowanych do leżenia nieruchomo w funkcjonalnym skanerze MRI. Mózgi psów wykazywały wyższą reakcję, gdy drzwi izolacyjne były otwarte, wpuszczając ciepło. Obszar, który podświetlał się na MRI, znajdował się tylko na lewej półkuli. Bálintwyjaśniła, że ta strona mózgu w szczególności interesuje naukowców, jako że właśnie tamdochodzi do przetwarzania reakcji na pokarm, co z kolei wiąże się z aktywnością drapieżników u wielu kręgowców. Dodała, że ​​specyficzny obszar oświetlony u psów - znany jako kora skojarzenia somatosensorycznego - pomaga połączyć różne bodźce: wzrokowe, dotykowe czy cieplne. Ta część mózgu łączy te zmysły, aby zaplanować działanie zmierzające do osiągnięcia konkretnego celu.

Biorąc pod uwagę, że ten lewostronny obszar nerwowy podświetlał się, gdy czubek nosa psa został wystawiony na bodźce cieplne, możliwe jest, że psy i prawdopodobnie inne zwierzęta o zimnych nosach, mogą używać zmysłu wykrywania ciepła jednocześnie wraz z innymi zmysłami, które służą jako„zestaw narzędzi łowieckich '' - stwierdzili naukowcy.

Chociaż ostatnie badanie, opublikowane w lutym 2020 roku w czasopiśmie „ScientificReports”, nie jest wystarczające, aby jednoznacznie uznaćtematpsich nosów za zamknięty, jak wskazuje Bálint, zimny nos jest najprawdopodobniej bardziejpodatny na wykrycie różnictemperatur. „Ludzie myślą, że psy opierają się głównie na swoim węchu, co prawdopodobnie jest prawdą, ale wietrzne warunki lub burzowa pogoda mogą znacząco wpływać na ten zmysł i utrudniać psu śledzenie zapachów.”

Dlaczego więc psi nos jest zimny? Bálint i jej zespół nadal będą szukać odpowiedzi na to pytanie. Teraz skupią się na kwestii dotyczącej odległości, która wpływa na tensposób wykrywania ciepła i jej potencjalnego wykorzystania.

Autor: 
Laura Antkiewicz
Źródło: 

livescience.com

Dział: 

Reklama