Katastrofalne następstwa kryzysu klimatycznego

Reklama

wt., 09/22/2020 - 19:01 -- MagdalenaL

Według badania przeprowadzonego przez brytyjską organizację non-profit Oxfam, najbogatszy 1% światowej populacji emituje dwa razy więcej dwutlenku węgla niż biedna połowa. Jak podkreśla Oxfam, raport koncentrował się na danych z lat 1990-2015, kiedy to globalne emisje podwoiły się.

Wyniki pokazują, że w tym okresie najbogatsze 10% światowej populacji, około 630 mln ludzi, było odpowiedzialne za 52% emisji dwutlenku węgla.

Najbogatszy 1%, 63 mln ludzi, emitował 15% emisji dwutlenku węgla, a biedna połowa światowej populacji tylko 7%.

Katastrofalne konsekwencje kryzysu klimatycznego są już odczuwalne w wielu częściach świata, a to z powodu systemu gospodarczego, który opiera się na konsumpcjonizmie i ciągłym wzroście, i dzieli świat na ekonomicznych zwycięzców i przegranych, ostrzega Ellen Ehmkez niemieckiego oddziału Oxfam.

„Biedni płacą cenę za konsumpcję bogatej mniejszości”.

W Niemczech 10% bogatych, a dokładnie 8,3 mln ludzi, odpowiada za 26% emisji w latach 1990-2015.

Kluczową kwestią ruch drogowy

Biedniejsza połowa populacji jest pięciokrotnie liczniejsza, bo liczy 41,5 mln mieszkańców, a jej udział w emisji był tylko nieznacznie większy i wyniósł 29%.

Kluczowym obszarem walki ze zmianami klimatu jest ruch drogowy, zwłaszcza ruch lotniczy. Oxfam ostro skrytykował też sportowe samochody terenowe, które według organizacji zajęły drugie miejsce na liście wiodących generatorów emisji w latach 2010-2018.

„Musimy wspólnie stawić czoła kryzysowi klimatycznemu i nierównościom”, podsumowuje  Oxfam.

Organizacjauważa, że bogaci powinni ograniczyć emisję dwutlenku węgla, więcej inwestować w infrastrukturę publiczną i restrukturyzować gospodarkę, aby osiągnąć wyższy poziom sprawiedliwości klimatycznej.

Ellen Ehmke sugeruje, że dobrym pierwszym krokiem byłoby opodatkowanie SUV-ów i osób często podróżujących samolotem.

 

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Agencija

Reklama