Do 2030 roboty mogą doprowadzić do zniknięcia nawet 800 milionów miejsc pracy. Szczególnie dotknięte będą bogatsze kraje.

Reklama

śr., 09/23/2020 - 12:42 -- MagdalenaL

Nowy raport spółki McKinsey, wskazuje że w ciągu następnych 13 lat, roboty i automatyzacja doprowadzą do znacznych zmian ekonomicznych. Nawet do 800 milionów ludzi może stracić prace.

ONZ szacuje że do 2030 roku, populacja ludzka wzrośnie do 8.5 miliarda, co oznacza że roboty mogą zastąpić aż 10% przyszłej populacji.

Według badania McKinsey, które brało pod uwagę 40 krajów i 800 zawodów, w jakim stopniu wpłyną na twoje życie roboty, jest zależne od miejsca zamieszkania.

Bogatsze kraje, jak Japonia, Korea Południowa, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania mają większe fundusze na automatyzacje, i przez to mieszkańcy tych krajów najbardziej odczują zmiany. Biedniejsze państwa jak Indie, nie będą miały dużych środków na automatyzacje, więc nadal będą tam pojawiać się nowe zajęcia dla ludzi.

Wpływ ma tu też rodzaj pracy - automatyzacja nie wpłynie tylko na niewykwalifikowanych, nisko płatnych pracowników. Każda posada, gdzie pracownik wykonuje wiele podobnych, powtarzających się czynności, też jest zagrożona. Na przykład, sztuczna inteligencja już teraz zajmuje się rzeczami które wcześniej były zadaniem dla młodszych prawników.

Nisko płatne posady nadal będą wymagały ludzi, jeśli potrzebne są specjalistyczne umiejętności.

W rozwiniętych krajach automatyzacja będzie miała największy wpływ na:

  •     Operatorów maszyn budowlanych
  •     Osób pracując w restauracjach przy zmywaniu naczyń
  •     Kucharzy
  •     Pracowników biurowych zajmujących się np. płacami
  •     Kelnerów

Najmniej dotknięci będą natomiast:

  •     Pracownicy służby zdrowia tacy jak lekarze, pielęgniarki, opiekunowie
  •     Informatycy
  •     Pracownicy budowlani
  •     Nauczyciele

Dobrą wiadomością jest że, według raportu McKinsey, pracy nadal wystarczy dla wszystkich. Każdy kto straci pracę, będzie jednak musiał szybko się przekwalifikować. Dla przykładu, w Japonii, wzrośnie zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych, z powodu szybko starzejącej się populacji.

 

Według raportu, w 2030 około jednej trzeciej siły roboczej w Stanach Zjednoczonych, i około połowy w Japonii, będzie musiało znaleźć nową pracę.

W Wielkiej Brytanii roboty zajmą około 20% istniejących posad.

Autor: 
Shona Ghosh (tłum. Mateusz Basiak)
Źródło: 

Shona Ghosh tłum. Mateusz Basiak

Dział: 

Reklama