WHO ogłosiło początek testów tradycyjnych leków ziołowych w leczeniu koronawirusa

Reklama

śr., 09/23/2020 - 12:45 -- MagdalenaL

W sobotę, WHO ogłosiło protokół testowy dla tradycyjnych, afrykańskich leków ziołowych. Leki mają być potencjalnym sposobem leczenia koronawirusa i innych epidemii.

COVID-19 poruszył problem używania medycyny ludowej w zwalczaniu współczesnych chorób, a poparcie od WHO, ma zachęcić ludzi do testowania takich leków w podobny sposób jak testowane są molekuły stworzone w laboratoriach w Azji, Europie i Amerykach.

Komunikat od WHO pojawił kilka miesięcy po tym jak prezydent Madagaskaru, który promował napój na bazie bylicy, rośliny która była używana w leczeniu malarii, spotkał się z powszechną pogardą.

W sobotę, eksperci z WHO i dwóch podobnych organizacji "poparli stworzenie protokołu testowego dla badań klinicznych III fazy dla leków ziołowych, oraz ustanowienie statutu i zbioru zasad dla rady która miałaby zajmować się monitorowaniem testów leków ziołowych"

"Badania kliniczne III fazy są niezbędne w ocenianiu bezpieczeństwa i efektywności nowych leków."

"Jeśli okaże się że medycyna ludowa jest bezpieczna, skuteczna i że można zagwarantować dobrą jakość produkcji, to WHO będzie rekomendować ją do szybkiej i szeroko zakrojonej lokalnej produkcji." powiedział Prosper Tumusiime, dyrektor regionalny WHO.

Partnerami WHO są Afrykańskie Centra ds. Zwalczania i Prewencji Chorób oraz Komisja Unii Afrykańskiej ds. Społecznych.

"Rozwój COVID-19, podobnie jak epidemia eboli w zachodniej Afryce, pokazał potrzebę rozwoju służby zdrowia oraz przyspieszenia badań, w tym badań medycyny ludowej." powiedział Tumusiime.

Nie odniósł się jednak bezpośredion do napoju z Madagaskaru, zwanego COVID-Organics albo CVO, który był promowany przez prezydenta Andry Rajoelina jako lek na wirusa.

Napój był szeroko rozpowszechniony w Madagaskarze, i sprzedawany w kilku innych krajach, głownie w Afryce.

W maju, Matshidiso Moeti, dyrektor WHO w Afryce, powiedział że rządy krajów afrykańskich, zdecydowały się w roku 2000 na poddawanie "tradycyjnych metod leczenia" takim samym testom klinicznym jak każdy inny rodzaj leku.

"Rozumiem potrzebę, chęć do znalezienia czegoś co może pomóc." powiedział Moeti "Ale chcielibyśmy zdecydowanie poprzeć proces naukowy do którego zobowiązały się same rządy krajów afrykańskich."

 

Autor: 
AFP (tłum. Mateusz Basiak)
Dział: 

Reklama