Start-up z Monachium połączy komputer z mózgiem

Reklama

sob., 09/26/2020 - 10:26 -- MagdalenaL

Jeśli pacjenci chorzy na chorobę Parkinsona będą mogli znów bez przerwy chodzić lub ofiary wypadków odzyskają w przyszłości zmysł równowagi, może to być spowodowane nową technologią, którą obecnie opracowuje start-up z Monachium i San Diego (USA).

„Dziś jesteśmy w stanie informacje przekazywać bezpośrednio do mózgu – to rewolucyjny krok”, mówi Bálint Várkuti, założyciel i CEO start-up’u Ceregate. Firmę założoną w 2019 roku wspiera zespół z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie neurotechnologii i neuromodulacji.

Opracowują oparty na oprogramowaniu interfejs między komputerem a ludzkim mózgiem – zwany również jako Brain-Computer-Interface (BCI).

Rozrusznik mózgu

Start-up rozwija za pomocą swojego oprogramowania proces, który jest stosowany w neurologii od dziesięcioleci: deep brain stimulation (głęboka stymulacja mózgu). W tym celu wszczepia się sprzęt w ośrodkowy układ nerwowy, czyli w mózg lub rdzeń kręgowy.

Wysyła on impulsy, które leczą drżenie, chorobę Parkinsona, zaburzenia poruszania się, epilepsje, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, czy ból. „Potrzebny do tego sprzęt można nazwać rozrusznikiem mózgu”, mówi Eckhardt Weber, główny partner Healthtech-Geldgebers Heal Capital, który niedawno zainwestował w Ceregate.

Z zatwierdzonymi i funkcjonującymi produktami start-up łączy się za pomocą swojego oprogramowania. Można to porównać do aparatów rentgenowskich lub rezonansu magnetycznego, które dają doskonałe obrazy. Jednak diagnostyka kończy się przeważnie na tych obrazach.

Istnieją jednak nowe sposoby, które pozwalają wykorzystać sztuczną inteligencję do pozyskiwania informacji. Przykładem może być start-up Vera, który analizuje obrazy mammograficzne i wykrywa nieprawidłowości w badanej tkance, takie jak guzy.

„Ceregate przekazuje informacje do mózgu”

W podobny sposób postępuje Ceregate, uzupełniając istniejący sprzęt o nowe oprogramowanie. „Ceregate przekazuje informacje do mózgu”, wyjaśnia inwestor Weber. W żargonie technicznym nazywa się to brain writing. „Technologia ma ogromny potencjał i może na przykład pomóc pacjentom z chorobą Parkinsona”.

Oni nie tylko cierpią na drżenie rąk i nóg, które są tłumione przez wszczepiony sprzęt, ale także na zanik (freezing) ruchów. Pacjenci nagle zatrzymują się i nie mogą już chodzić. Oprogramowanie start-up‘u jest w stanie dostarczyć pacjentom impulsów umożliwiających im chodzenie. Według firmy, wykazało to badanie przeprowadzone na 15 pacjentach.

Ale to dopiero początek. „Przy chorobach neurologicznych wciąż istnieje potencjał poprawy jakości życia pacjentów”, mówi Eckhardt Weber. Ceregate rozwija technologię platformy o szerokim zastosowaniu. Może to pomóc pacjentom, którzy w wyniku wypadku utracili zdolność równowagi.

Przykładowo firma Ceregate mogłaby opracować oprogramowanie dla czujnika położenia, który znamy ze smartfonów, przekazującego te informacje pacjentom.

„Nie odróżniają już wtedy, czy informacja pochodzi z narządu równowagi w uchu, czy z zewnętrznego urządzenia”. Wizja, która się kryje za tą technologią to: „zastąpienie utraconych zmysłów za pomocą urządzeń i oprogramowania”, mówi Weber.

Elon Musk również bada neuroprotezy

Także szef Tesli i SpaceX Elon Musk pracuje nad neuroprotezami, które połączone są z ludzkim mózgiem za pomocą komputera. W tym celu założył w 2016 roku start-up Neuralink. Początkowo ma na celu leczenie układu nerwowego za pomocą wszczepianych elektrod, a w dalszej perspektywie rozszerzenie ludzkiego ciała.

Interfejs Neuralink jest obecnie testowany na świniach. O to, czy kiedyś będą one mogły być wszczepiane ludziom, spierają się eksperci. Po niedawnej prezentacji swoich świń eksperymentalnych, amerykański magazyn naukowy „Technology Review” zatytułował ją nagłówkiem „Neuroscience Theater”. BBC w artykule zasugerowało, że Musk mógł przesadzić. 

Musk zareagował na krytykę na Twitterze w następujący sposób: „Niestety wielu naukowców często przecenia wartość idei i nie docenia ich realizacji. Na przykład pomysł lotu na księżyc jest trywialny, ale ciężko jest na niego polecieć”.

Runda A dla start-up’u z Monachium

Przed kilkoma dniami start-up Ceregate ogłosił zakończenie rundy finansowania serii A. Heal Capital prowadzi rundę z udziałem inwestorów High-Tech Gründerfonds (HTGF) i Truventuro. Nie ujawniono żadnych szczegółów dotyczących wysokości finansowania.

Autor: 
Jürgen Stüber (tłum. Aleksandra Wereska)
Dział: 

Reklama