Powierzchnia Księżyca jest silnie radioaktywna

Reklama

ndz., 09/27/2020 - 10:31 -- MagdalenaL

To tylko kwestia czasu, kiedy NASA oraz inne światowe agencje kosmiczne zaczną realizować plany o wysłaniu ludzi na Księżyc, ale jednak bezpieczeństwo zawsze jest priorytetem. Wiemy już, że promieniowanie w przestrzeni kosmicznej jest poważnym problemem, ale nowe dane ujawniają, jak bardzo radioaktywna jest również powierzchnia Księżyca.

 

Jak donoszą naukowcy w nowym artykule opublikowanym w czasopiśmie Science Advances, poziom promieniowania na powierzchni Księżyca jest nawet trzykrotnie wyższy niż w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej której poziom promieniowania również przekracza normy na Ziemi.

Dane te zostały zebrane przez chińską misję na niewidoczną stronę Księżyca, która po raz pierwszy w historii wysłała tam lądownik i łazika, szczęśliwie lądując. Misja ta, która dokonała szeregu "pierwszych razów" nie tylko dla chińskiego programu kosmicznego, ale dla całej ludzkości, również przeprowadziła odczyty napromieniowania powierzchni Księżyca.

Dużo się mówi o budowaniu tymczasowych, a może nawet stałych obiektów na Księżycu w celu ułatwienia dalszego rozwoju naukowego. Choć obecnie nie ma konkretnych planów budowy osiedli na Księżycu, to tak naprawdę nie wiemy, co przyniesie przyszłość. Teraz, dzięki dokładnym pomiarom promieniowania z powierzchni, naukowcy mają lepsze wyobrażenie o tym, na co będą musieli przygotować się kosmonauci po przybyciu.

Promieniowanie to dość poważny problem. Jak już wiemy, promieniowanie może drastycznie zwiększyć ryzyko zachorowania na raka, a loty długodystansowe do miejsc takich jak Mars narażą podróżnych na poważne ryzyko samym przebywaniem w przestrzeni kosmicznej. Wygląda na to, że ryzyko przebywania na Księżycu jest jeszcze większe, co może skomplikować wszelkie plany dotyczące długotrwałego pobytu na jego powierzchni.

Astronauci podróżujący na Księżyc poddani byliby 1000 razy większemu promieniowaniu od tego którego doświadczamy na Ziemi. Choć to niezwykle ważny czynnik, nawet dla krótkich podróży, nie został on dotychczas odpowiednio uwzględniony. Promieniowanie, o którym mowa powstaje w wyniku połączenia promieniowania z przestrzeni kosmicznej w postaci promieni kosmicznych i słonecznych oraz jego oddziaływania z powierzchnią Księżyca.

Oczywiście istnieją sposoby by chronić podróżnych przed promieniowaniem, w tym możliwość stworzenia solidniejszych lądowników, które właśnie tę funkcje by spełniały. Jednak im bardziej statek kosmiczny chroni przed promieniowaniem, tym cięższy będzie. Rozważano nawet wykorzystanie księżycowych wygasłych jaskiń lawowych jako schronienia przed promieniowaniem kosmicznym dla astronautów. W świetle najnowszego odkrycia nie jest jeszcze jasne na ile byłyby one skuteczne, ale jest to rozwiązanie, które warto mieć w zanadrzu.

Autor: 
Mark Wehner (tłum. Natalia Chrypliwy)
Dział: 

Reklama