Niebezpieczne komputery i smartfony

Reklama

ndz., 09/27/2020 - 12:06 -- MagdalenaL

Minęły czasy, gdy komunikacja cyfrowa obejmowała sms, e-maile i czaty w Internecie. W krajach byłej Jugosławii, każdego roku sprzedawane są setki tysięcy smartfonów, tabletów, laptopów i innych tego typu urządzeń z dostępem do Internetu.

Żyjemy w czasach, kiedy za pięćdziesiąt euro można kupić zegarek (tak, zegarek) z kartą SIM, dostępem do Internetu i wszystkiego, co ma „normalny” telefon,a także zawiera twoje dane...

Nie trzeba dodawać, że taka ekspozycja na świat cyfrowy może z jednej strony przynieść ogromne korzyści (biznesowi i rozrywce), z drugiej zaś stać się „cyfrowym koszmarem”.

Firma ochroniarska Varonis szacuje, że wyciekiem danych jest zagrożonych ponad 1,4 mld kont internetowych. Hakerzy na całym świecie atakują średnio co 39 sekund, czyli 2240 razy dziennie. Aż 57% wszystkich firm na świecie padło w ciągu ostatniego roku ofiarą ataków hakerów, kradzieży danych lub tożsamości w sieciach społecznościowych swoich pracowników. W Unii Europejskiej 33% firm straciło w wyniku ataków internetowych ponad tysiąc ważnych dokumentów i plików, a średnie szkody szacuje się na 2 mln dolarów.

Kamery, kamery są wszędzie

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, ile kamer jest w kawiarni, restauracji, innym miejscu publicznym (prawdopodobnie jest ich teraz mniej z powodu pandemii)? Każdy nowy smartfon ma kilka kamer. Są też różne kamery akcji, które mieszczą się w dłoni, kamery w samochodach do rejestracji jazdy, kamery internetowe na komputerach, kamery monitoringowe w domach prywatnych ... Lista jest długa i szacuje się, że przeciętny mieszkaniec Bałkanów mieszkający w mieście jest monitorowany przez co najmniej trzydzieści kamer w ciągu godziny i to bez jego wiedzy. Nie wspominając o tym, że praktycznie wszystkie instytucje państwowe, banki, sygnalizacje świetlne i skrzyżowania są pełne kamer.

I co z tego, ktoś zapyta, wszystko dla naszego bezpieczeństwa. I ma rację - dopóki te same kamery nie są używaneniewłaściwie. Szczególnym problemem jest nowa generacja „inteligentnych” kamer podłączonych do Internetu za pośrednictwem połączenia WiFi lub 4G i posiadających oprogramowanie, które może tworzyć archiwa zdjęć i filmów, potrafiących rozpoznawać twarze. Niektóre z nich mogą nawet wysyłać filmyi zdjęcia do smartfonów za pośrednictwem poczty elektronicznej lub aplikacji.

Innym problemem jest to, że cały ten sprzęt jest stosunkowo tani i przystępny cenowo jak na „bałkański” standard. Do niedawna można było znaleźć bardzo tanie urządzenia w postaci zapalniczek, długopisów czy breloków, w skład których wchodziła kamera, mikrofon,pamięć i bateria. Można je było łatwo podłączyć do komputera jako dysk USB.

SrđanManasijević, inżynier elektronik i programistamówi, że takie technologie są dostępne dla wszystkich :

„Pióro, pozornie zwyczajne, kosztuje około dziesięciu euro. Po otwarciu, ma złącze USB i dopiero jak się bliżej przyjrzeć widać, że również kamerę i mikrofon. Położysz je na stole i - możesz nagrać każdego. Jest to oczywiście nielegalne, ale takie urządzenia są nadal sprzedawane w Internecie”, mówi Manasijević.

„Największym problemem jest sytuacja, gdy takie treści zostaną znalezione w Internecie.Jest bardzo dużo fałszywych kont, kont należących do fikcyjnych osób. Ktoś może zrobić Ci zdjęcie lub po prostu pobrać zdjęcia z Twojego konta i utworzyć nowe, fałszywe. Chociaż wszystkie sieci społecznościowe oferują opcję zgłaszania fałszywych kont, w wielu przypadkach tak się niestety dzieje”.

Cyfrowa przemoc to również przemoc

W krajach regionu internetowa przemoc cyfrowa jest coraz częstszym tematem dyskusji. Występuje wśród nastolatków, studentów, ale bardzo często także dorosłych. Powody są różne. Przyczyną bywajązniewagi i prześladowania w sieciach społecznościowych i polityce, a nawet kibicowaniejakiemuś klubowi sportowemu.

Jelena Žarić-Kovačević, adwokatka mówi, że ten rodzaj przemocy jest coraz powszechniejszy w Serbii:

„W czasach, w których żyjemy, Internet jest dostępny niemal dla każdego. Może być niezwykle przydatny, ale niesie też ze sobą wiele niebezpieczeństw, bo wiąże się z interakcją dużej liczby osób w tym samym czasie iw tej samej sieci, często za fałszywymi profilami, za pośrednictwem, których kontaktują się z kobietami i dziewczętami. Bardzo ważne staje się zachowanie ostrożności i kontrola korzystania z Internetu, zwłaszcza w przypadku młodszych członków rodziny”, ostrzegaŽarić-Kovačević.

„Przemoc może przekształcić się z werbalnej w fizyczną. Wystarczynieostrożny kontaktz potencjalnym sprawcą. NaFacebooku możemy już znaleźć grupy otwarte na ostrzeżenia przed przemocą w Internecie i przedpotencjalnymi sprawcami”, dodaje.

Jak się chronić?

Nie wolno ci zapominać, że z Internetu korzysta również duża liczba osób ze środowiska przestępczego, hakerów, a także osoby, których jedynym celem jest jak najszybsze zdobyciepieniędzy i uzyskanie korzyści materialnych. Musisz wiedzieć, jak zachować bezpieczeństwo w Internecie.

Jedną z najważniejszych rzeczy jest to, że Twoja przeglądarka (Chrome, Firefox, Edge itp.) korzysta z tzw. bezpiecznego połączenia (HTTPS) z Internetem. Przed adresem każdej odwiedzanej witryny internetowej znajduje się http: //… Jest to jednak przestarzały system i musisz ustawić przeglądarkę tak, aby zawsze korzystała z bezpiecznego połączenia, a przed każdą odwiedzaną witryną znajdowało się httpS: // .. Te ustawienia są łatwo dostępne w sekcji Ustawienia Twojej Przeglądarki.

Są też ogólne zasady, mające zastosowanie w przypadku wszystkich sieci:

Nigdy nie klikaj reklam na Facebooku, które otwierają nowe okno.

Nie przyjmuj do grona znajomych ludzi, których w ogóle nie znasz.

Nie pobieraj ani nie instaluj gier, które wymagają podania danych z karty kredytowej (dotyczy to zwłaszcza gier dla dzieci).

Nigdy nie odpowiadaj na wiadomości (np. na Messengerze) z prośbą o pomoc,wysyłając SMS lub dokonując płatności na konto bankowe.

Nigdy nie wysyłaj nikomuza pośrednictwem mediów społecznościowych informacji o koncie bankowym, danych osobowych z dokumentów lub zeskanowanych dokumentów.

Nigdy nie oddawaj karty pamięci, która była już używana w telefonie lub tablecie.

Nigdy nie instaluj w telefonie mało znanych aplikacji lub gier, które wymagają używania wiadomości SMS, książki telefonicznej lub aparatu w telefonie.

Korzystając z bezprzewodowej sieci WiFi, unikaj podejrzanych sieci (takie sieci zwykle mają nazwę złożoną z liter i cyfr - A123CG6W lub podobną). Jeśli Twój telefon ma czytnik linii papilarnych, zawsze go używaj.

Nigdy nie przechowuj ważnych danych osobowych w wiadomości SMS lub wiadomości Viber.

Używaj sprawdzonego programu antywirusowego. Dobrym rozwiązaniem są Avast i NOD 32. Zawsze ustawiaj hasło w domowej sieci WiFi.

Hasło powinno składać się z liter i cyfr i nie powinno być krótsze niż 12 znaków.

Nigdy nie podłączaj do komputera pamięci USB o nieznanym pochodzeniu lub zawartości.

Zmieniaj hasła na Facebooku i Instagramie przynajmniej raz w miesiącu.

O bezpieczeństwie w Internecie można napisać znacznie więcej, ale jeśli zastosujesz się do tych prostych instrukcji, twój komputer i telefon będą znacznie lepiej chronione, a ty i twoje dane będziecie znacznie bezpieczniejsi.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Ivan Trajković/ Al Jazeera

Dział: 

Reklama