Ostrzeżenie dla mieszkańców Teksasu o mikrobie zjadającym mózg

Reklama

pon., 09/28/2020 - 12:20 -- MagdalenaL

Władze Teksasu ostrzegły mieszkańców niektórych miejscowości w pobliżu Houston, aby przestali używać wody z kranu, ponieważ może ona być skażona zabójczym mikrobem zjadającym mózg.

​​

 

Piątkowe ostrzeżenie od Teksaskiej Komisji Kontroli Środowiska, mówi o potencjalnym skażeniu wody mikrobem Naegleria Fowleri.

Komisja wydała ostrzeżenie, aby nie używać wody z kranu z jakiegokolwiek powodu, z wyjątkiem spłukiwania toalet w Lake Jackson, Freeport, Angleton, Brazoria, Richwood, Oyster Creek, Clute i Rosenberg.

Zamieszkuje je około 120000 osób. Dotyczy to również Zakładów Chemicznych Dow we Freeport, które zatrudniają 4200 pracowników, oraz stanowych jednostek więziennych Clemens i Wayne Scott, które mają 2345 więźniów i 655 pracowników.

Ostrzeżenie obowiązuje dopóki system wodny nie zostanie dokładnie przepłukany, a testy na próbkach wody pokażą, że woda jest bezpieczna do użycia. W oświadczeniu napisano, że nie wiadomo, jak długo zajmie oczyszczanie wodociągów.

Źródłem wody w zanieczyszczonym terenie jest rzeka Brazos.

Według amerykańskiego Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), Naegleria fowleri to mikroskopijna ameba powszechnie występująca w ciepłej wodzie słodkiej i glebie. Zwykle infekuje ludzi, gdy zanieczyszczona woda dostaje się do organizmu przez nos, skąd podróżuje do mózgu i może powodować rzadką i wyniszczającą chorobę zwaną pierwotnym zapaleniem mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych

Zakażenie jest zwykle śmiertelne i zazwyczaj występuje, gdy ludzie pływają lub nurkują w ciepłych, słodkowodnych zbiornikach wodnych, takich jak rzeki lub jeziora. W bardzo rzadkich przypadkach zakażenie Naegleria może również wystąpić, gdy zanieczyszczona woda z innych źródeł, takich jak nieodpowiednio chlorowana woda w basenie lub podgrzewana i zanieczyszczona woda z kranu, dostanie się do nosa.

Zanieczyszczenie wodociągów w Stanach Zjednoczonych jest rzadkie, ale nie niespotykane. Według CDC, pierwsze zgony z powodu Naegleria fowleri zawartej w wodzie z kranu miały miejsce w miały miejsce w południowej Luizjanie w 2011 i 2013 roku.

Mikrob został również znaleziony w 2003 roku w nieoczyszczonym geotermalnym systemie który zaopatrywał w wodę część Arizony. Znaleziono go też w zdezynfekowanych publicznych zasobach wody pitnej w Australii w latach 70. i 80. oraz w 2008 roku w Pakistanie.

Autor: 
Associated Press (tłum. Mateusz Basiak)
Dział: 

Reklama