Uniwersytet Johna Hopkinsa informuje o milionie przypadków śmiertelnych spowodowanych koronawirusem

Reklama

wt., 09/29/2020 - 23:02 -- MagdalenaL

Na początku roku wydawało się, że to tylko wybuch choroby w odległym Wuhan – obecnie jest już milion zgonów z powodu COVID-19 według danych Uniwersytetu Johna Hopkinsa. WHO ostrzega, że liczba ta może wzrosnąć.

 

Według statystyk prowadzonych przez Uniwersytet Johna Hopkinsa na całym świecie zmarło milion osób zarażonych koronawirusem. W USA ogłoszono ponad 204 000 przypadków śmiertelnych, w Brazylii ponad 141 000. Od początku pandemii w Niemczech zmarło łącznie 9471 osób – podał we wtorek Instytut Roberta Kocha.

Milion ofiar śmiertelnych – oszałamiająca liczba, która i tak ulega zatarciu. Z jednej strony nie zawsze jest jasne, czy COVID-19 był przyczyną śmierci, szczególnie w przypadku ciężkiego stanu zdrowia. W związku z tym Instytut Roberta Kocha mówi o „przypadkach śmiertelnych związanych z COVID-19”, tj. osób z potwierdzonym zakażeniem Sars-CoV-2. Jednak ostatnie badanie wykazało: w ponad trzech czwartych wszystkich sekcji zwłok COVID-19 był główną lub jedyną chorobą prowadzącą do śmierci.

Jednocześnie nie wszystkie zgony związane z chorobą COVID-19 zostały i zostaną, jako takie zakwalifikowane ze względu na brak zrobionego testu na koronawirusa. Liczby dotyczące zwiększonej umieralności pokazują, że w wielu krajach są one wyraźnie wyższe niż odnotowane zgony spowodowane koronawirusem.

Co pokazuje przyszłość?

Koordynator ds. zagrożenia zdrowia WHO Mike Ryan ostrzegł w zeszły piątek, że jest to niewyobrażalne, ale nie niemożliwe, że kolejny milion ludzi mógłby umrzeć z powodu koronawirusa, jeśli nie każde państwo pracowałoby nad powstrzymaniem tego wirusa. Nadszedł czas by działać – i wszystkie aspekty muszą zostać włączone: testy, obserwacja kontaktów, dystans, higiena, maski, leczenie i szczepionki. Dopóki to wszystko nie zostanie wdrożone, to nie tylko można sobie wyobrazić, ale niestety prawdopodobne jest również, że w przyszłości kolejny milion ludzi umrze z powodu COVID-19. 

Autor: 
Tłum. Aleksandra Wereska
Dział: 
Więcej zdjęć: 

Reklama