Eksperci ujawniają, że egipska mumia uważana za sokoła jest w rzeczywistości ludzkim płodem

Reklama

sob., 10/17/2020 - 14:13 -- MagdalenaL

Maleńka egipska mumia, od dawna uważana za jastrzębia, jest w rzeczywistości płodem z poważnymi wadami rozwojowymi. Odkryli to niedawno naukowcy z Uniwersytetu Western.

 

Dowiedziano się tego z badania mumii prowadzonego przez eksperta Andrew Nelsona z Uniwersytetu Western. Szczegółowe skany z mikro-tomografii komputerowej praktycznie "rozpakowały" mumię i ujawniły coś, co mogłoby być rodzinną tragedią jeszcze dwa tysiące lat temu: płód martwego dziecka z 23-28 tygodnia ciąży, z rzadkim stanem zwanym bezmózgowiem. Jest to wada, w której mózg i czaszka nie rozwijają się prawidłowo.

Błędna identyfikacja w Muzeum Maidstone w Wielkiej Brytanii jako sokoła wyszła na jaw w 2016 roku, kiedy to placówka zdecydowała się na skanowanie wielu mumii z pomocą tomografii komputerowej. To wtedy najmniejsze znalezisko zaskoczyło ekspertów, którzy zidentyfikowali je jako ludzki płód.

Jednak w skanach tomograficznych brakowało detali. Nelson współpracował z muzeum, by przy pomocy skanowania Nikon Metrology doprowadzić tomografię do końca. Było to urządzenie z górnej półki, proces ten w żaden sposób nie wiązał się z uszkodzeniem mumii.

Następnie Nelson zebrał interdyscyplinarny zespół do zbadania i zinterpretowania obrazów. Zdjęcie stało się skanem o najwyższej rozdzielczości, jaki kiedykolwiek wykonano płodowi mumii.

Skany z tomografi wykazały, że mumia jastrzębia to dziecko z wadami wrodzonymi, które urodzilo się martwe. 

 

Zdjęcia pokazują dobrze uformowane palce u nóg i palców, ale też poważnie zdeformowaną czaszkę- mówi Nelson.

„Cała górna część jego czaszki nie jest uformowana. Łuki sklepienia nie zamknęły się. Kręgi są z tyłu głowy. Nie ma kości, które ukształtowałyby szerokie czoło i boki czaszki, gdzie normalnie rozwijałby się mózg - powiedział. „U tej osoby ta część sklepienia nigdy się nie uformowała i prawdopodobnie nie było prawdziwego mózgu” - wyjaśnił Nelson.

Znaleziona mumia 

 

To wszystko sprawia, że ​​jest to jedna z zaledwie dwóch znanych mumii z bezmózgowiem (druga została opisana w 1826 r.) oraz zdecydowanie najlepiej zbadana mumia płodowa w historii.

Nelson niedawno przedstawił ustalenia zespołu na Nadzwyczajnym Światowym Kongresie Badań Mumii na Wyspach Kanaryjskich. Odkryto także ważne wskazówki dotyczące diety matki: bezmózgowie może być wynikiem braku kwasu foliowego, który znajduje się w zielonych warzywach. Ponadto, rodzi to nowe pytania dotyczące tego, czy mumifikacja w tym przypadku nastąpiła, ponieważ uważa się, że płody mają pewną moc jako talizmany- mówi Nelson.

Bioarcheolog z Uniwersytetu Western- Andrew Nelson, który jest profesorem antropologii i ekspertem w badaniach mumii. 

 

„To byłby tragiczny moment dla rodziny: stracić dziecko i urodzić bardzo dziwnie wyglądający płód, zupełnie niezwykły. A więc była to bardzo wyjątkowa osoba ”- mówi Nelson.

Zespół kilkunastu badaczy, specjalistów w dziedzinie egiptologii, radiologii, anatomii, neonatologii oraz urologii z Uniwersytetu Zachodniego po Anglię, Francję i Kair, udzielili swojej wiedzy w tym projekcie.

Autor: 
Tłum. Daria Matuszak

Reklama