Zmierzono najkrótszą jednostkę czasu w historii

Reklama

pon., 10/19/2020 - 18:33 -- MagdalenaL

Naukowcy zmierzyli najkrótszy odcinek czasu, jaki kiedykolwiek udało się zmierzyć- czas, w jakim foton przechodzi przez molekułę wodoru. Wyniósł on 247 zeptosekund.

Zeptosekunda to miliardowa część miliardowej sekundy, czyli dziesiętny przecinek, po którym następuje dwadzieścia zer i jedna jednostka, pisze Live Science.TO: PROFIMEDIA

Jednostka służy do pomiaru uwalniania elektronów z atomów. W 2016 roku niemieckim naukowcom udało się zmierzyć najmniejszy fragment czasu, jaki ktokolwiek kiedykolwiek był w stanie zarejestrować - 850 zeptosekund. 

Doszedł do tego, badając nieplanowany efekt fotoelektryczny Alberta Einsteina, zespół naukowców z Instytutu Optyki Kwantowej im. Maxa Plancka w niemieckim Gerching. 

- Możemy potwierdzić tę wiedzę, robiąc statystyki dla wielu pomiarów i obliczając statystyczny błąd standardowy dla średniej wartości, która w naszym przypadku wynosi 850 zeptosekund, powiedział fizyk Marcus Osiander.

Praca nad pierwszym pomiarem czasu w femtosekundach (milionowych częściach miliardowej sekundy) została nagrodzona Nagrodą Nobla w 1999 roku.

Jak informuje Live Science, na zerwanie i utworzenie wiązania chemicznego potrzeba femtosekund, a żeby światło przeszło przez jedną cząsteczkę wodoru potrzeba zeptosekund. 

Wyniki nowego badania zostały opublikowane w czasopiśmie Science 16 października.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

M.I.M./blic.rs

Dział: 

Reklama