Arktyka: Opóźnia się zamarzanie wody

Reklama

wt., 10/27/2020 - 18:51 -- MagdalenaL

Jak poinformowali naukowcy, mimo późnej pory (koniec października!) większa część Arktyki jeszcze nie zaczęła zamarzać. To jak dotąd pierwsza taka sytuacja od początku obserwacji.

Zachary Labe z Colorado State University udostępnił w mediach społecznościowych serię grafik wyjaśniając, że na Arktyce ma obecnie miejsce historyczne wydarzenie- w październiku lodu jest tak mało, jak nigdy dotąd.

„Odnotowane tej jesieni ilości lodu są absurdalnie małe, musimy zwrócić baczniejszą uwagę na ten wskaźnik zmian klimatu”, powiedział na Twitterze.

Arktyczny lód morski zwykle osiąga swój najniższy punkt we wrześniu, a najwyższy w marcu. Labe zwraca uwagę, że grubość lodu morskiego jest obecnie poniżej średniej.

Symptomy tragicznych zmian

Ekolodzy i obrońcy środowiska ostrzegają, że brak lodu jest nie tylko oznaką niekorzystnych zmian klimatu. Może również fatalnie wpłynąć na życie morskie, ponieważ lód niesie ze sobą składniki odżywcze dla planktonu arktycznego.

Przyczyną tego, że morze nie jest wystarczająco zimne, by zamarznąć jest niezwykle ciepła pogoda w północnej Rosji, syberyjska fala wiosennych upałów, a także globalne ocieplenie.

Tworzenie się lodu w syberyjskiej Arktyce uległo w ostatnich latach znacznemu spowolnieniu, a rok 2020 jest po 2018 najgorszym pod tym względem.

 

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Agencija

Reklama